To miejsce dla dorosłych osób niepełnosprawnych, które chcą zmienić swoje życie. Mogą w nim poznać tajniki wikliniarstwa, stolarstwa czy ogrodnictwa, osiągnąć samodzielność na miarę własnych możliwości i ograniczeń, ale przede wszystkim nabrać pewności siebie i uwierzyć w swoje możliwości. Wszystko to w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Kwidzynie, z siedzibą w Górkach. To placówka, w której prowadzona jest rehabilitacja zawodowa i społeczna dla niepełnosprawnych mieszkańców powiatu kwidzyńskiego, którzy ukończyli 18 rok życia. Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką dzienną. Zajęcia prowadzone są od poniedziałku do piątku, w godz. 7:00-15:00.
Bogdan Muchowski, kierownik kwidzyńskiego WTZ, podkreśla, że warsztat to miejsce aktywnej rehabilitacji, która ma w przyszłości ułatwić znalezienie zatrudnienia lub nauczyć osoby niepełnosprawne, posiadające znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, samodzielności.
– Od wielu lat staramy się informować, że Warsztat Terapii Zajęciowej to nie świetlica lub placówka opiekuńcza dla osób obłożnie chorych lub starszych potrzebujących całodobowej opieki oraz takich, które muszą mieć stały nadzór jednego opiekuna. W naszych pracowniach uczestnicy uczą się umiejętności, które pozwolą im w przyszłości na podjęcie pracy. W warsztacie funkcjonują różne pracownie, w których można zdobyć wiedzę i umiejętności związane z wykonywaniem określonego zawodu. Uczestnik może między innymi nauczyć się obsługi komputera, zdobyć umiejętności związane ze stolarstwem, ogrodnictwem czy wikliniarstwem. W pracowniach uczą się między innymi systematyczności, porządku, planowania oraz wielu innych rzeczy, które mogą być pomocne na otwartym rynku pracy. Uczą się też dokonywania samodzielnych wyborów oraz zwykłych czynności, które pomogą im się usamodzielnić. Warsztat daje również osobie niepełnosprawnej możliwość rehabilitacji oraz rozwijania sprawności fizycznej. Jeżeli ktoś jest osobą niepełnosprawną, która siedzi w domu i ogranicza swoją aktywność tylko do telewizji lub komputera, a myśli o zmianie swojego życia, to nasz warsztat jest miejscem dla niej lub dla niego. Pomożemy odkryć takiej osobie możliwości, które w niej drzemią. Niepełnosprawność intelektualna czy ruchowa nie muszą być przeszkodą czy ograniczeniem w spełnianiu marzeń. Chcemy pomagać w ich realizacji, oczywiście na miarę możliwości osób niepełnosprawnych, które przyjdą do naszego warsztatu. Pomożemy w wykorzystaniu całego potencjału, który skrywa się w takich osobach – twierdzi Bogdan Muchowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie, z siedzibą w Górkach.
W zajęciach prowadzonych w WTZ mogą brać udział tylko osoby dorosłe, czyli takie, które ukończyły 18 rok życia. Przyszły uczestnik powinien posiadać udokumentowany, umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności oraz zapis w orzeczeniu o możliwości uczestniczenia w warsztatach terapii zajęciowej. To bardzo ważny zapis, bez którego nie można zostać uczestnikiem warsztatu.
Obecnie w zajęciach terapeutycznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach uczestniczy 47 osób niepełnosprawnych.
(jk)