Strzykawka i fiolki ze szczepionką
Fot. Arek Socha, Pixabay.com

Rusza promocja szczepień

Spada liczba zakażeń COVID-19, ale jednocześnie maleje też liczba osób chętnych do zaszczepienia się przeciw tej chorobie. Zaobserwowano zmniejszenie liczby osób rejestrujących się na szczepienie i niestawianie się na podanie drugiej dawki szczepionki. Przyczyną może być m.in. niedostrzeganie potrzeby zaszczepienia się w związku z poprawą sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

– Niestety, zainteresowanie maleje. I to widać każdego dnia, gdy zerkniemy na liczby osób rejestrujących się na nowe terminy. Myślę, że w czerwcu to szczepienia będą czekały na obywateli, a nie obywatele na terminy szczepień – powiedział w rozmowie z serwisem Wirtualna Polska Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Aby zachęcić Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19, rząd przygotował kilka działań promocyjnych. 14 maja wystartowała kampania profrekwencyjna „Ostatnia prosta”. Ambasadorami kampanii są słynni aktorzy i sportowcy. To ok. 50 osób, w tym aktor Cezary Pazura, kierowca rajdowy Robert Kubica, mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak oraz wicemistrzyni świata w szermierce na wózku Kinga Dróżdż. Ponadto 1 lipca ruszy Loteria Narodowego Programu Szczepień. Do wygrania będą nagrody pieniężne, samochody hybrydowe, hulajnogi elektryczne i vouchery. W loterii będzie mogła wziąć każda osoba, która przyjęła co najmniej jedną dawkę szczepionki – również przed rozpoczęciem loterii. Loteria Narodowego Programu Szczepień będzie realizowana przez Totalizatora Sportowego przy wsparciu spółek skarbu państwa. Szczegóły loterii zostaną przedstawione w połowie czerwca. W promocję szczepień zostaną włączone również gminy. Każda gmina ma otrzymać od 10 do 40 tys. zł na organizację lub promocję szczepień. Wysokość tej kwoty będzie zależeć od liczby mieszkańców danej gminy. Będzie obecny też element rywalizacji. W nagrodę za wysoką wyszczepialność gminy będą mogły wydać otrzymane pieniądze na dowolny cel. Kwoty nagród to 100 tysięcy złotych dla pierwszych 500 gmin, które osiągną 75-procentowy poziom wyszczepialności swoich mieszkańców, milion złotych dla gmin na terenie każdego z byłych 49 województw, które osiągną najwyższy wskaźnik wyszczepialności mieszkańców oraz 2 miliony złotych dla gminy, która osiągnie najwyższy poziom zaszczepienia w Polsce.

Przemysław Rutkowski

Plakat zachęcający i informujący jak zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19