Ilustracja wirusa SARS-CoV-2

Skrócono kwarantannę i izolację

W związku z malejącą liczbą zachorowań na COVID-19 Ministerstwo Zdrowia wprowadziło kolejne zmiany dotyczące kwarantanny i izolacji. Pierwszą z nich jest odstąpienie od kierowania na kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną. Zmiana ta obowiązuje od 11 lutego i dotyczy również osób, które już z tego powodu przebywały na kwarantannie. Osoby te musiały jednak najpierw poczekać na SMS z informacją o zakończeniu kwarantanny. 15 lutego natomiast skrócono o trzy dni okres izolacji po stwierdzeniu zakażenia koronawirusem – teraz izolacja trwa 7 dni. Jednocześnie do tego samego okresu skrócono okres kwarantanny współdomowników osoby zakażonej – dotychczas kwarantanna dla tych osób kończyła się po 7 dniach od zakończenia izolacji zakażonego współdomownika. Nie uległy zmianie wprowadzone 2 lutego okresy kwarantanny i izolacji osób udzielających świadczenia chorym na COVID-19, żołnierzy i służb mundurowych – w przypadku tych osób kwarantanna wciąż trwa 5 dni, a izolacja od 5 do 7 dni.

Przemysław Rutkowski