Mieszkańcy mieszkania treningowego

Trening samodzielnego życia

Pierwsze mieszkanie wspomagane powstało w Kwidzynie. Przebywanie w mieszkaniu osób niepełnosprawnych, w szczególności ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnością intelektualną, ma je przygotować do samodzielnego życia. W drodze do samodzielności lokatorzy mieszkania mogą liczyć na pomoc asystentów oraz specjalistów. Przecięcia wstęgi, które symbolicznie otworzyło mieszkanie, dokonali: Iweta Jabłońska, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA” w Kwidzynie, Jerzy Godzik, starosta kwidzyński i Piotr Widz, wiceburmistrz Kwidzyna. Na uroczystość przybyli między innymi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego, senator Leszek Czarnobaj, Wiesław Wosiak, wicestarosta kwidzyński oraz Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie. Nie mogło zabraknąć także mieszkańców, dla których wyremontowane i w pełni wyposażone mieszkanie stanie się początkiem drogi do samodzielności. Pieniądze na realizację przedsięwzięcia zostały przyznane z funduszy europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. „Mieszkania wspomagane” to projekt komplementarny, w ramach którego realizowane są dwa zadania. Pierwsze to projekt społeczny „Mieszkania wspomagane wraz z usługą opiekuńczą, asystencką lub treningiem samodzielności”, natomiast drugie to remont mieszkania dla osób niepełnosprawnych. Liderem projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA”, natomiast partnerami samorządy miasta Kwidzyna oraz powiatu kwidzyńskiego.

– Nie było łatwo. Jeśli chodzi o mieszkanie to projekt jest jeszcze nieskończony, bo przenosimy się z pracami do ogrodu. Będziemy stawiali altanę i dzięki wsparciu miasta powstanie ogrodzenie. Moim marzeniem było, aby powstał dom, ale z perspektywy czasu cieszę się, że nie poszliśmy w tym kierunku, bo byłoby jeszcze trudniej. Powstało mieszkanie i mam nadzieję, że nie będzie to pierwsze, jedyne i ostatnie, a powstaną kolejne, a może dom. Organizacje pozarządowe nie są w stanie same tego udźwignąć, mogą pomagać i pokazywać kierunek. Bez wsparcia samorządów realizacja takich przedsięwzięć jest niemożliwa – podkreśla Iweta Jabłońska.

Dodała, że zakończony został jeden projekt unijny dotyczący adaptacji lokalu, chociaż adaptacja jeszcze trwa, a kontynuowany jest projekt w partnerstwie z samorządami powiatu i miasta Kwidzyna, dotyczący pracy z niepełnosprawnymi osobami, które przebywają już w mieszkaniu.

– Mamy 12 osób, które będą przebywały w mieszkaniu w turnusach. To osoby z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach, Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Kwidzynie i nasi podopieczni ze stowarzyszenia. Łączymy osoby z innymi niepełnosprawnościami i jedną osobę ze spektrum autyzmu. Obserwujemy jak sobie radzą i jakie będę efekty. Mamy trzech trenerów. Opieka odbywa się przez całą dobę. Uczestnicy o godz. 8 rano wychodzą do swoich obowiązków. W godz. 14-15 wracają do mieszkania. Gotują, śpią i uczestniczą między innymi w treningach umiejętności społecznych i treningach finansowych – twierdzi Iweta Jabłońska.

(jk)