środa 18 Maj 2022
header01
header02
header03

RYCERZ ZAKONU JOANNITÓW WSPARŁ UKRAIŃCÓW

Dr Christian Meyl, rycerz Zakonu Joannitów i honorowy obywatel Kwidzyna, przekazał 16 tys. zł na pomoc mieszkańcom Ukrainy, którzy schronili się w Kwidzynie w wyniku agresji rosyjskiej. Pieniądze przeznaczone są także na wsparcie mieszkańców ukraińskiego Baru, partnerskiego miasta Kwidzyna. Dr Christian Meyl wręczył symboliczny czek Mariuszowi Wesołowskiemu, przewodniczącemu rady miejskiej w Kwidzynie. To kolejne osobiste wsparcie finansowe dla Ukraińców przekazane przez rycerza zakonu.

Czytaj więcej: RYCERZ ZAKONU JOANNITÓW WSPARŁ UKRAIŃCÓW

POMAGAĆ, SŁUCHAĆ I WSPIERAĆ

Choć autyzm nie jest nowym tematem, wiele osób ma ograniczoną wiedzę na jego temat. Nie jest to korzystne dla osób ze spektrum autyzmu, więc warto edukować na ten temat.

Czytaj więcej: POMAGAĆ, SŁUCHAĆ I WSPIERAĆ

KWIDZYŃSKIE FORUM TEATRALNE PLACÓWEK KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO

Na deskach kwidzyńskiego teatru zaprezentują się młodzi aktorzy z placówek kształcenia specjalnego z kilku województw. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią zorganizowane zostanie Kwidzyńskie Forum Teatralne Placówek Kształcenia Specjalnego.

Czytaj więcej: KWIDZYŃSKIE FORUM TEATRALNE PLACÓWEK KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO

DZIELĄ SIĘ WIEDZĄ I DOŚWIADCZENIEM

Festyn rodzinny zorganizowało Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem SNOA. Impreza,odbyła się na placu Jana Pawła II w Kwidzynie, w ramach kwietniowych obchodów Miesiąca Świadomości i Wiedzy o Autyzmie. Podczas festynu zorganizowano między innymi warsztaty sensoryczne „Jak My odbieramy świat”, a także warsztaty plastyczne i taneczne. Festyn połączono z akcją charytatywną na rzecz uchodźców z Ukrainy. Zbierano między innymi kosmetyki, artykuły szkolne i zabawki dla Ukraińców przebywających w powiecie kwidzyńskim. Podczas festynu działał punkt informacyjno-konsultacyjny, w którym dzielono się z uczestnikami festynu wiedzą na temat autyzmu.

Czytaj więcej: DZIELĄ SIĘ WIEDZĄ I DOŚWIADCZENIEM

DOFINANSOWANIE NA ZAKUP NOWEGO TELEWIZORA LUB DEKODERA

Nowy standard nadawania bezpłatnej telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC został wprowadzony 25 kwietnia w województwie pomorskim. Oznacza to, że starsze odbiorniki nieobsługujące tego standardu nie będą mogły już odbierać kanałów telewizji naziemnej. Proces przejścia na nowy standard odbywa się stopniowo dla poszczególnych województw – rozpoczął się on 28 marca i zakończy się 27 czerwca. Aby ułatwić przejście na nowy standard nadawania telewizji naziemnej, rząd umożliwił uzyskanie dofinansowania na zakup urządzenia obsługującego standard DVB-T2/HEVC.

Czytaj więcej: DOFINANSOWANIE NA ZAKUP NOWEGO TELEWIZORA LUB DEKODERA

CZWARTA DAWKA OD 80. ROKU ŻYCIA

Od 20 kwietnia osoby, które ukończyły 80. rok życia, mogą zarejestrować się na szczepienie drugą dawką przypominającą szczepionki przeciw COVID-19.

Czytaj więcej: CZWARTA DAWKA OD 80. ROKU ŻYCIA

UCZYLI SIĘ WYRAŻAĆ EMOCJE

„Wyrażam siebie poprzez sztukę i ruch. Warsztaty teatralne i taneczne. Forma redukcji negatywnych skutków pandemii” to temat warsztatów, które odbyły się w ramach projektu „Pomorskie dzieciom”. Projekt będzie realizowany w powiecie kwidzyńskim do końca marca 2023 roku. Jego celem jest łagodzenie skutków epidemii COVID-19 oraz przeciwdziałanie jej negatywnym skutkom w rodzinach zastępczych oraz w instytucjonalnej pieczy zastępczej.

Czytaj więcej: UCZYLI SIĘ WYRAŻAĆ EMOCJE

NA TURNUSY, LIKWIDACJĘ BARIER I WARSZTATY

Ponad 3,3 mln zł trafiło w tym roku do powiatu kwidzyńskiego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Samorząd powiatu podzielił już pieniądze na poszczególne zadania. Na dofinansowanie kosztów działania dwóch warsztatów terapii zajęciowej w Górkach i Ryjewie przeznaczono ponad 2,2 mln zł. Uchwała w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2022 r. została przyjęta przez radnych powiatu jednogłośnie.

Czytaj więcej: NA TURNUSY, LIKWIDACJĘ BARIER I WARSZTATY

JOANNICI PRZEKAZALI DARY

Łóżka hydrauliczne, chodziki, wózki elektryczne oraz sprzęt do opieki nad obłożnie chorymi trafił do wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego prowadzonego przez Fundację „Misericordia” w Górkach, w gminie Kwidzyn. Wśród darów są także komplety naczyń ceramicznych, które zostaną przekazane dla domów pomocy społecznej w Kwidzynie i Ryjewie. Dary zebrał w Niemczech i wysłał do powiatu kwidzyńskiego dr Christian Meyl z zakonu joannitów, który od wielu lat angażuje się w pomoc dla mieszkańców miasta Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego nie tylko jako przedstawiciel zakonu, ale także prywatnie.

Czytaj więcej: JOANNICI PRZEKAZALI DARY

BIEG OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Niepełnosprawni zawodnicy wystartowali w Biegu Osób Niepełnosprawnych. Bieg odbył się w ramach Unijnego Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego na stadionie miejskim w Kwidzynie. Jego organizatorem jest Kwidzyński Klub Lekkoatletyczny „Rodło”. Unijny Ogólnopolski Bieg Uliczny zorganizowany został po raz dziewiętnasty, natomiast Ogólnopolski Unijny Bieg Osób Niepełnosprawnych po raz siedemnasty. Podobnie jak w latach ubiegłych osoby niepełnosprawne wystartowały razem, jednak ze względu na wiek oraz różne poziomy niepełnosprawności medale zostały przyznane w kilku kategoriach, w tym także w kategorii wózków ręcznych. Trasa biegu dla niepełnosprawnych zawodników liczyła 500 metrów.

Czytaj więcej: BIEG OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH