środa 18 Wrz 2019
header01
header02
header03

INTEGRACYJNY PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ

Już w najbliższy piątek (20 września) o godz. 10.00 w Górkach, w gminie Kwidzyn, rozpocznie się Integracyjny Przegląd Piosenki Religijnej. Impreza zostanie zorganizowana po raz drugi w Kwidzyńskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Organizatorem przeglądu jest Warsztat Terapii Zajęciowej w Kwidzynie, z siedzibą w Górkach, prowadzony przez Fundację „Misericordia”. Podczas imprezy wystąpią między innymi zespoły reprezentujące warsztaty terapii zajęciowej z województwa pomorskiego.

Czytaj więcej: INTEGRACYJNY PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ

NIE SIEDŹ W DOMU, PRZYJDŹ DO WARSZTATU TERAPII ZAJĘCIOWEJ

To miejsce dla dorosłych osób niepełnosprawnych, które chcą zmienić swoje życie. Mogą w nim poznać tajniki wikliniarstwa, stolarstwa czy ogrodnictwa, osiągnąć samodzielność na miarę własnych możliwości i ograniczeń, ale przede wszystkim nabrać pewności siebie i uwierzyć w swoje możliwości. Wszystko to w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Kwidzynie, z siedzibą w Górkach. To placówka, w której prowadzona jest rehabilitacja zawodowa i społeczna dla niepełnosprawnych mieszkańców powiatu kwidzyńskiego, którzy ukończyli 18 rok życia. Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką dzienną. Zajęcia prowadzone są od poniedziałku do piątku, w godz. 7:00-15:00.

Czytaj więcej: NIE SIEDŹ W DOMU, PRZYJDŹ DO WARSZTATU TERAPII ZAJĘCIOWEJ

POWSTAŁA SZKOŁA SPECJALNA PRZYSPOSABIAJĄCĄ DO PRACY

Szkoła Specjalna Przysposabiającą do Pracy zastąpiła zlikwidowany Zespół Szkół Specjalnych w Kwidzynie. W ramach ZSS funkcjonowały Gimnazjum Specjalne nr 4 oraz Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy. Poza tym w szkole organizowane były zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem w stopniu głębokim. Powodem likwidacji ZSS i utworzenie w jej miejsce nowej placówki są zmiany z w systemie oświaty, które zlikwidowały gimnazja.

Czytaj więcej: POWSTAŁA SZKOŁA SPECJALNA PRZYSPOSABIAJĄCĄ DO PRACY

PROCEDURA ZAKUPU WYROBÓW MEDYCZNYCH

Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z dofinansowania na zakup przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz wózka inwalidzkiego. We wszystkich formalnościach można uzyskać pomoc ze strony Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie. Marta Kupiec z PCPR wyjaśnia, że o dofinansowanie ze środków PFRON do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze może ubiegać się osoba, która w momencie zakupu danego przedmiotu posiada aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, w przypadku dzieci poniżej 16 roku życia wydane przez powiatowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (w przypadku dzieci powyżej 16 roku życia i osób dorosłych) wydane przez powiatowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Czytaj więcej: PROCEDURA ZAKUPU WYROBÓW MEDYCZNYCH

WZOROWO SŁUŻY POTRZEBUJĄCYM

Gerda Urbrock z niemieckiego powiatu Ostreholz, która swoimi doświadczeniami w sferze pomocy społecznej od lat dzieli się z mieszkańcami powiatu kwidzyńskiego, otrzymała Medal Zasługi za Wzorową Służbę Bliźniemu. To wysokie odznaczenie przyznane zostało przez premiera Dolnej Saksonii. Gerda Urbrock jest pierwszą i jedyną osobą, w partnerskim dla powiatu kwidzyńskiego powiecie Osterholz, uhonorowaną tak wysokim odznaczeniem. Medal wręczył Bernd Lütjen, starosta powiatu Osterholz, który już kilka razy odwiedził powiat kwidzyński.

Czytaj więcej: WZOROWO SŁUŻY POTRZEBUJĄCYM

ZAWODY WĘDKARSKIE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Osiem drużyn walczyło o zwycięstwo w Zawodach Wędkarskich – spławikowych, dla osób niepełnosprawnych w Górkach, w gminie Kwidzyn. Organizatorem zawodów jest Warsztat Terapii Zajęciowej w Kwidzynie, prowadzony przez Fundację „Misericordia”.

Czytaj więcej: ZAWODY WĘDKARSKIE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

SPARTAKIADA W ŁASINIE

Reprezentacja Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie, z siedzibą w Górkach, wzięła udział w Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych w Łasinie, w powiecie grudziądzkim. To pierwsza tego impreza zorganizowana przez Fundację Ochrony Zdrowia i Rehabilitacji Niepełnosprawnych i Warsztat Terapii Zajęciowej w Łasinie. W spartakiadzie uczestniczył Przemysław Rutkowski, który przywiózł z imprezy brązowy medal.

Czytaj więcej: SPARTAKIADA W ŁASINIE

PIKNIK RODZINNY W WARSZTACIE TERAPII ZAJĘCIOWEJ

Rodziny i uczestnicy kwidzyńskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej bawili się podczas pikniku, który odbył się w parku przy zabytkowym dworku w Górkach. Dworek w gminie Kwidzyn, to siedziba WTZ, prowadzonego przez kwidzyńską Fundację „Misericordia”.

Czytaj więcej: PIKNIK RODZINNY W WARSZTACIE TERAPII ZAJĘCIOWEJ

INTEGRACYJNE ZAWODY PŁYWACKIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W GDAŃSKU

Magda Kuter z Warsztatu Terapii zajęciowej w Kwidzynie zajęła pierwsze miejsce podczas Integracyjnych Zawodów Pływackich Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Akces Swim”. Artur Jurczak był drugi, natomiast Aleksandra Kozikowska ukończyła zawody na trzecim miejscu. Zawody odbyły się w Gdańskim Ośrodku Sportu w Gdańsku Oruni. Ich organizatorem była Fundacja Rozwoju Integracji Społecznej AKCES.

Czytaj więcej: INTEGRACYJNE ZAWODY PŁYWACKIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W GDAŃSKU

TRZY DRUŻYNOWE ZWYCIĘSTWA TENISISTÓW

Tenisiści z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie, z siedzibą w Górkach, zwyciężyli drużynowo w grupie A podczas Gdańskiego Integracyjnego Turnieju Tenisa Stołowego. Turniej został zorganizowany przez Fundację Rozwoju Integracji Społecznej AKCES. Zawody odbyły się w ramach Pomorskiej Ligi Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych. To trzecie drużynowe zwycięstwo tenisistów w tegorocznym sezonie ligi. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Roman Leszek, reprezentujący Warsztat Terapii Zajęciowej w Ryjewie. Doskonale spisali się także tenisiści z kwidzyńskiego WTZ, którzy grają w grupie B. Zajęli oni drugie miejsce w swojej grupie.

Czytaj więcej: TRZY DRUŻYNOWE ZWYCIĘSTWA TENISISTÓW