Premiera teledysku, czyli śpiewająco o WTZ w Górkach
Prezentacja teledysku, w którym wystąpili uczestnicy, pracownicy i zaproszeni goście, uświetniła obchody 30-lecia utworzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach. Teledysk zaprezentowany został po raz pierwszy podczas konferencji „30 lat działalności WTZ w Kwidzynie – kierunki rozwoju i nowe wyzwania”, która odbyła się w zabytkowym dworku. Utwór został nagrany w Studio Nagrań TON. Teledysk został przygotowany w pracowni artystycznej WTZ. Zdjęcia do teledysku wykonano na terenie parku oraz dworku, który od 2004 roku jest siedzibą warsztatu prowadzonego przez Fundację „Misericordia” w Górkach, w gminie Kwidzyn.
Czytaj więcej: Premiera teledysku, czyli śpiewająco o WTZ w Górkach
Uczestnicy WTZ w Poznaniu
Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach, prowadzonego przez Fundację „Misericordia”, wyjechali na dwudniową wycieczkę do Poznania. Wyjazd ten pozwolił im poznać nowe ciekawe miejsce w Polsce i oderwać się od codziennej rutyny. Po drodze uczestnicy odwiedzili pałac w Rogalinie, w którym zostali oprowadzeni przez przewodnika i spędzili czas w pałacowym ogrodzie. Po zwiedzaniu pałacu przyszedł czas na Poznań, w którym uczestnicy w towarzystwie przewodnika poznali między innymi miejscowe katedry i most Biskupa Jordana. Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się wizytą w Rogalowym Muzeum Poznania, gdzie uczestnicy w teorii i w praktyce poznali proces wypieku rogala świętomarcińskiego. Poznali również historię tego tradycyjnego poznańskiego rogala oraz elementy gwary poznańskiej. Po zakończeniu pokazu wszyscy uczestnicy otrzymali symboliczny certyfikat czeladnika i mieli możliwość skosztowania gotowych rogali świętomarcińskich. Po wizycie w muzeum uczestnicy zostali oprowadzeni przez przewodnika po Starym Rynku. Gdy zegar na poznańskim ratuszu wybił godzinę dwunastą, uczestnicy mogli podziwiać trykające się koziołki i wysłuchać poznańskiego hejnału. Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem Palmiarni Poznańskiej. Zniesienie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 sprzyja organizowaniu wspólnych wycieczek. W zeszłym roku uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach odwiedzili Wrocław. Wyjazd ten trwał trzy dni i odbył się na przełomie czerwca i lipca.
Trening samodzielnego życia
Pierwsze mieszkanie wspomagane powstało w Kwidzynie. Przebywanie w mieszkaniu osób niepełnosprawnych, w szczególności ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnością intelektualną, ma je przygotować do samodzielnego życia. W drodze do samodzielności lokatorzy mieszkania mogą liczyć na pomoc asystentów oraz specjalistów. Przecięcia wstęgi, które symbolicznie otworzyło mieszkanie, dokonali: Iweta Jabłońska, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA” w Kwidzynie, Jerzy Godzik, starosta kwidzyński i Piotr Widz, wiceburmistrz Kwidzyna. Na uroczystość przybyli między innymi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego, senator Leszek Czarnobaj, Wiesław Wosiak, wicestarosta kwidzyński oraz Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie. Nie mogło zabraknąć także mieszkańców, dla których wyremontowane i w pełni wyposażone mieszkanie stanie się początkiem drogi do samodzielności. Pieniądze na realizację przedsięwzięcia zostały przyznane z funduszy europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. „Mieszkania wspomagane” to projekt komplementarny, w ramach którego realizowane są dwa zadania. Pierwsze to projekt społeczny „Mieszkania wspomagane wraz z usługą opiekuńczą, asystencką lub treningiem samodzielności”, natomiast drugie to remont mieszkania dla osób niepełnosprawnych. Liderem projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA”, natomiast partnerami samorządy miasta Kwidzyna oraz powiatu kwidzyńskiego.
Po latach spotkał się z mamą, myślał, że nie żyje
Syn jednej z mieszkanek Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie spotkał się z mamą po raz pierwszy od czasu wczesnego dzieciństwa. Tak niespodziewanego i jednocześnie wzruszającego akcentu imprezy, która od wielu lat organizowana jest w ryjewskim DPS, nikt się nie spodziewał. To już dwudzieste szóste spotkanie rodzin z mieszkańcami domu. Imprezę rozpoczęła msza święta odprawiona w kaplicy domu, w intencji mieszkańców i ich rodzin. Po mszy przybyłych gości przywitali Jolanta Mroczek, dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” w Ryjewie i Sławomir Lewandowski, zastępca przewodniczącego Rady Mieszkańców. Tradycyjne Spotkanie Rodzin Mieszkańców powróciło po kilku latach przerwy spowodowanej pandemią.
Czytaj więcej: Po latach spotkał się z mamą, myślał, że nie żyje
Konferencja z okazji 30 lat działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie
28 września (czwartek) o godz. 10:00 w zabytkowym dworku w Górkach odbędzie się konferencja „30 lat działalności WTZ w Kwidzynie – kierunki rozwoju i nowe wyzwania”. Swój udział w wydarzeniu, które będzie podsumowaniem dotychczasowej działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej, zapowiedział Dariusz Majorek, dyrektor Pomorskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który między innymi omówi rolę WTZ w polskim systemie edukacji. Działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej rozpoczęła się 1 października 1993 roku przy Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie. Od pierwszego stycznia 2004 roku prowadzi go Fundacja „Misericordia” w zabytkowym dworku w Górkach. Zajęcia prowadzone w warsztacie mają w przyszłości ułatwić niepełnosprawnym mieszkańcom powiatu znalezienie zatrudnienia lub nauczyć samodzielności osoby niepełnosprawne intelektualnie. Rehabilitacją społeczną i zawodową objętych jest w warsztacie 47 osób z całego powiatu kwidzyńskiego.
Czytaj więcej: Konferencja z okazji 30 lat działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie
Niezwykły pokaz w kwidzyńskim zamku
Niepełnosprawni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach spotkali się z niezwykłymi artystami, którzy malują stopami i ustami. Spotkanie odbyło się w kwidzyńskim zamku, który jest oddziałem Muzeum Zamkowego w Malborku.
Krzyż Komandorski Orderu Zasługi dla rycerza joannitów
Dr Christian Meyl, rycerz zakonu joannitów, został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie zostało przyznane za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-niemieckich przyjaznych stosunków, za działalność charytatywną na rzecz polskich obywateli i instytucji pomocowych, kulturalnych i oświatowych. Uroczystość, podczas której wręczone zostało jedno z najwyższych odznaczeń nadawanych przez prezydenta Polski, odbyła się w malborskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Odznaczenie honorowemu obywatelowi Malborka i Kwidzyna, wręczył Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. W uroczystości wzięła udział między innymi Cornelia Pieper, konsul generalny Niemiec w Gdańsku. Nie zabrakło przedstawicieli samorządu Kwidzyna, w tym wiceburmistrza Piotra Widza. Dr Chrystian Meyl jest z zawodu lekarzem. Po przejściu na emeryturę zajął się działalnością charytatywną. Od wielu lat angażuje się w zbiórkę darów dla mieszkańców Kwidzyna nie tylko jako przedstawiciel zakonu, ale także jako osoba prywatna. Od ponad 30 lat, wraz z zakonem joannitów, wspiera chorych i niepełnosprawnych oraz ubogich mieszkańców Polski. Zakon joannitów, który reprezentuje dr Christian Meyl, razem z samorządem miasta i przy współpracy Towarzystwa Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej „Ojczyzna”, prowadzi od 2002 roku stację socjalną, która pomaga między innymi osobom starszym, obłożnie chorym oraz niepełnosprawnym nie tylko w Kwidzynie, ale w powiecie kwidzyńskim. Potrzebujący mogą korzystać z usług apteki funkcjonującej w jej ramach. W 2015 roku dr Christian Meyl otrzymał z rąk burmistrza Kwidzyna tytuł Człowieka Roku. W 2018 roku został Honorowym Obywatelem miasta Kwidzyna. Przez minione lata wiele razy odwiedzał gród nad Liwą.
Czytaj więcej: Krzyż Komandorski Orderu Zasługi dla rycerza joannitów
Gotowały z uczestnikami WTZ
Grupa Ukrainek, które przebywają w powiecie kwidzyńskim z powodu napaści Rosji na Ukrainę odwiedziła Warsztat Terapii Zajęciowej w Górkach, prowadzony przez Fundację „Misericordia”. Ukrainki od ponad roku uczestniczą w wielu różnych projektach, realizowanych przez Fundację M.A.P.A. Obywatelska, w tym pomagających w integracji ze społecznością lokalną oraz nauce języka polskiego.
Dary dla mieszkańców powiatu i Ukraińców
Kolejne w tym roku dary joannitów dla mieszkańców powiatu kwidzyńskiego, a także dla Ukrainy, dotarły do Kwidzyna. Ich zebraniem, przygotowaniem i wysłaniem zajął się dr Christian Meyl z zakonu joannitów, który od wielu lat pomaga mieszkańcom Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego.
Międzywarsztatowe Integracyjne Spławikowe Zawody Wędkarskie
Międzywarsztatowe Integracyjne Spławikowe Zawody Wędkarskie odbyły się na terenie parku przy zabytkowym dworku w Górkach. Dworek jest siedzibą Warsztatu Terapii Zajęciowej, organizatora imprezy.
Czytaj więcej: Międzywarsztatowe Integracyjne Spławikowe Zawody Wędkarskie