czwartek 16 Lip 2020
header01
header02
header03

INTEGRACYJNE ZAJĘCIA W KWIDZYŃSKIM WTZ

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kwidzynie odwiedzili kwidzyński Warsztat Terapii Zajęciowej z siedzibą w Górkach. Razem z uczestnikami warsztatu uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w pracowni artystycznej oraz ceramicznej.
Uczniowie z klasy 3b uczyli się świątecznej piosenki oraz lepili bałwanki, ale nie ze śniegu, lecz z gliny. Zajęcia poprowadziły Joanna Postawa-Wolnik, kierująca pracownią artystyczną i Anna Osial, prowadząca zajęcia w pracowni ceramicznej. Inicjatorką poprowadzenia niecodziennych warsztatów była Aleksandra Botwicz, specjalista do spraw rehabilitacji i pracy z rodziną w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Kwidzynie. Uczniowie przybyli do warsztatu pod opieką nauczycielki Elżbiety Lachowicz i mamy Justyny Ebłowskiej.

Siedziba warsztatu znajduje się w zabytkowym dworku w Górkach, w gminie Kwidzyn. Od stycznia 2004 roku prowadzi go kwidzyńska Fundacja „Misericordia”. Podczas zajęć niepełnosprawni mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego uczą się samodzielności oraz zdobywają umiejętności, które przydają się w przyszłej pracy zawodowej. Warsztat od początku współpracuje ze szkołami, organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami, organizując wspólne imprezy integracyjne, spotkania oraz zajęcia warsztatowe. Wizyty przedszkolaków oraz uczniów nie należą do rzadkości. W ten sposób uczniowie mogą wspólnie z osobami niepełnosprawnymi uczestniczyć w zajęciach. To jeden ze sposobów, który pozwala obalić stereotypy związane z osobami z upośledzeniem intelektualnym.

(jk)