sobota 31 Lip 2021
header01
header02
header03

NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE

Stowarzyszenie OVUM z Gdyni zajmuje się w tym roku świadczeniem bezpłatnej pomocy prawnej w powiecie kwidzyńskim. Konkurs w sprawie wyboru ofert na realizację zadania publicznego w zakresie prowadzenia punktów przeznaczonych na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego rozstrzygnięty został jeszcze w ubiegłym roku. Dotacja na prowadzenie bezpłatnej pomocy prawną w powiecie kwidzyńskim w przyszłym roku to nieco ponad 126 tys. zł.

– Wybrane w drodze konkursu Stowarzyszenie OVUM z Gdyni będzie kolejny rok zajmowało się nieodpłatną pomocą prawną w naszym powiecie. Stowarzyszenie będzie realizowało dwa zadania. Pierwsze to prowadzenie punktu przeznaczonego na świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego ze specjalizacją dyżuru w zakresie mediacji oraz prowadzenie punktu przeznaczonego na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej – informuje Jerzy Godzik, starosta kwidzyński.

Z powodu pandemii, od 13 marca ubiegłego roku, działalność punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego jest zawieszona. Porady świadczone są jedynie telefonicznie. Z nieodpłatnej pomocy może skorzystać każda osoba, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów pomocy odpłatnej. Osoba taka do oświadczenia nie musi dołączać żadnych zaświadczeń urzędowych, ani innych dokumentów. Nieodpłatna pomoc prawna polega między innymi na poinformowaniu osoby fizycznej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach związanych np. z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym. Pomoc może polegać między innymi na opracowanie planu wyjścia z zadłużenia kredytowego. Mieszkaniec powiatu może liczyć na wskazanie sposobu rozwiązania powstałego problemu prawnego lub na sporządzenie projektu pisma, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym. W tego typu przypadkach prawnik udzielający nieodpłatnej pomocy prawnej może sporządzić projekt pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, czy doradcy podatkowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym. W ramach nieodpłatnej pomocy prawnej można uzyskać także wsparcie związane z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej.

(jk)

Pomoc prawna tylko przez telefon

Przed udzieleniem porady niezbędne jest wysłanie (na adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) wniosku o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość. Wniosek dostępny jest na stronie: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/.

W sytuacji braku dostępu do Internetu można złożyć wniosek ustnie przez telefon wraz z oświadczeniem. Po przesłaniu wniosku prawnicy kontaktować się będą w godzinach pracy punktów, w kolejności zgłoszeń.

Stowarzyszenie OVUM (poradnictwo prawne i obywatelskie), tel. 58 350 15 15, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Poniedziałek – piątek w godz. 7:00-11:00 i 12:00-16:00

Radca prawny Szymon Czaplewski, tel. 660 209 353
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Poniedziałek 12:00-16:00
Wtorek i środa 12:00-14:00

Adwokat Natalia Hajdamowicz-Rydel, tel. 605 656 607
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
środa 14:00-16:00
czwartek – piątek 13:00-17:00