niedziela 17 Paź 2021
header01
header02
header03

PIĘĆ GIER KOMPUTEROWYCH, KTÓRE MOGĄ ZŁAGODZIĆ STRES

Pandemia COVID-19 jest stresująca dla nas wszystkich. Dobrym sposobem na walkę ze stresem mogą być gry komputerowe. Warto wybrać takie przy których można się zrelaksować – bez presji, z niewymagającą rozgrywką i z pięknym światem. Oto wybrane przykłady takich gier.

Euro Truck Simulator 2, American Truck Simulator

Stworzone przez czeskie studio SCS Software gry Euro Truck Simulator i American Truck Simulator są symulatorami kierowcy ciężarówki. Jak sugerują nazwy gier, ich akcja toczy się odpowiednio w Europie i Stanach Zjednoczonych. Gracz ma za zadanie przewożenie różnych ładunków – często podróżując przez kilka krajów. Na początku gry gracz nie ma własnej ciężarówki i musi przyjmować zlecenia od różnych firm, które udostępniają swoje ciężarówki i pokrywają wydatki na paliwo i opłaty drogowe. Za zarobione pieniądze gracz może rozwijać własną firmę przewozową kupując własne ciężarówki oraz garaże i zatrudniając kierowców. W miarę postępów w grze gracz otrzymuje punkty umiejętności, które może wydać na możliwość przewożenia cenniejszych towarów na dłuższych dystansach, możliwość przewożenia towarów niebezpiecznych oraz rozwijanie umiejętności ecodrivingu, aby zmniejszyć zużycie paliwa. Stopień realizmu gier można dostosować do własnych upodobań. Świat obu gier oczywiście ma mniejszą skalę niż w rzeczywistości, ponieważ w przeciwnym razie ukończenie nawet jednego zlecenia mogłoby potrwać wiele godzin. Do sterowania oprócz klawiatury, myszy lub kontrolera można korzystać z takich akcesoriów jak kierownice, pedały i skrzynie biegów. Obie gry kosztują po około 70 zł.

House Flipper

Gra House Flipper została stworzona przez polskie studio Empyrean. Wcielamy się w niej we właściciela firmy remontowej. Gracz wykonuje różne zlecenia, takie jak sprzątanie, malowanie ścian, układanie płytek ściennych i podłogowych, montaż urządzeń sanitarnych, wyburzanie ścian i urządzanie wnętrz zgodnie z życzeniami klientów. Zlecenia można wykonywać częściowo kosztem mniejszego wynagrodzenia. Gracz w miarę wykonywania prac otrzymuje punkty umiejętności, których wydanie umożliwia wykonywanie poszczególnych prac szybciej i efektywniej. Po zarobieniu odpowiedniej ilości pieniędzy gracz może kupować opuszczone i zaniedbane domy, które może wyremontować i sprzedać z zyskiem albo zatrzymać i urządzić według własnego uznania. Grę można kupić za około 70 zł. Za dodatkowe 50 zł można kupić rozszerzenie, które dodaje możliwość wykonywania prac ogrodowych, takich jak koszenie trawników, sadzenie roślin i ścinanie drzew.

Minecraft

Stworzona przez szwedzkie studio Mojang gra Minecraft osiągnęła ogromny sukces. Obecnie jest najlepiej sprzedającą się grą na świecie – sprzedano już ponad 200 milionów kopii. Gracz zostaje umieszczony w losowo generowanym świecie zbudowanym z bloków – głównie sześcianów o wielkości jednego metra sześciennego. Bloki można budować, niszczyć i wytwarzać z nich inne bloki oraz różne przedmioty. Ważnym elementem gry jest tryb kreatywny, który daje graczowi nieograniczony dostęp do prawie wszystkich bloków i przedmiotów w grze, umożliwia latanie i uniemożliwia śmierć. W tym trybie gracz nie musi martwić się o przetrwanie i może skupić się na tworzeniu i kształtowaniu świata. Społeczność graczy w świecie bloków stworzyła imponujące kreacje takie jak miasta, podziemne budowle, rekonstrukcje popularnych zabytków, a nawet proste działające komputery. Gracze mogą grać z innymi osobami w sieci lokalnej lub przez internet. Minecraft jest grą wieloplatformową – oprócz komputerów możną ją znaleźć na wszystkich popularnych konsolach i urządzeniach mobilnych. Gra kosztuje około 100 zł w wersji na komputery i na konsole, a w wersji na urządzenia mobilne około 30 zł.

Satisfactory lub Factorio

Kolejne szwedzkie studio – tym razem Coffee Stain Studios – stworzyło grę Satisfactory. W tej grze gracz zostaje wysłany na obcą planetę, a jego zadaniem jest zbudowanie windy kosmicznej i wysyłanie przy jej użyciu skomplikowanych komponentów do użycia w projekcie prowadzonym przez korporację, w której zatrudniona jest postać gracza. Głównymi cechami gry są budowanie fabryk i automatyzacja. Na początku gracz musi wydobywać surowce i tworzyć przedmioty ręcznie, ale wkrótce uzyskuje dostęp do pierwszych maszyn takich jak taśmociągi, maszyny górnicze i spalarnie biomasy służące jako źródło zasilania fabryki. Wysyłając komponenty do swojej korporacji i badając zebrane surowce gracz uzyskuje dostęp do coraz bardziej zaawansowanych technologii takich jak pojazdy, elektrownie węglowe, rurociągi do transportu cieczy i gazów, rafinerie ropy naftowej, elektryczna kolej jednoszynowa i elektrownie jądrowe. Możliwa jest gra w kilka osób za pośrednictwem Internetu. Gra jest w fazie wczesnego dostępu, co oznacza, że można ją wypróbować mimo że jeszcze nie jest ukończona. Twórcy wciąż dodają nową zawartość, naprawiają błędy i pracują nad wydajnością. Cena gry wynosi około 100 zł. Alternatywą dla Satisfactory może być gra Factorio stworzona przez czeskie studio Wube Software. W odróżnieniu od Satisfactory, która jest grą trójwymiarową z widokiem pierwszej osoby, Factorio jest grą dwuwymiarową z widokiem z góry. Świat w Factorio jest generowany losowo, podczas gdy świat w Satisfactory został stworzony ręcznie. Factorio ma też niższe wymagania sprzętowe niż Satisfactory i również oferuje grę wieloosobową. Gra kosztuje 70 zł.

Stardew Valley

Stworzona przez amerykańskiego programistę Erica Barone'a gra Stardew Valley jest symulatorem życia na farmie inspirowanym głównie serią Harvest Moon. Bohater gry otrzymuje w spadku po dziadku farmę, do której przeprowadza się, aby uciec od pracy w korporacji. Na farmie gracz może uprawiać rośliny i hodować zwierzęta. Gracz może również rozmawiać i nawiązywać więź z mieszkańcami miasteczka, a także wziąć ślub i założyć rodzinę. To nie wszystko co oferuje gra – możliwe jest także m.in. łowienie ryb, gotowanie, udział w festiwalach i zejście do jaskiń, w których można walczyć z potworami i wydobywać minerały. W Stardew Valley można grać w pojedynkę lub z maksymalnie trzema innymi osobami – lokalnie lub przez internet. Gra jest dostępna na komputerach, konsolach i urządzeniach mobilnych. Kosztuje około 50 zł w wersji na komputery i konsole. Użytkownicy urządzeń mobilnych mogą kupić ją za około 25 zł.

Przemysław Rutkowski