poniedziałek 02 Paź 2023
header01
header02
header03

Unijny Certyfikat COVID

Od 1 czerwca można pobierać Unijny Certyfikat COVID. To elektroniczne zaświadczenie zaszczepienia, przechorowania lub uzyskania negatywnego wyniku testu na COVID-19. Ułatwi on swobodne poruszanie się na terenie Unii Europejskiej w trakcie pandemii. Certyfikat składa się z kodu QR i unikalnego identyfikatora. Unijny Certyfikat COVID będzie stosowany przez wszystkie kraje UE od 1 lipca, lecz Polska do jego wdrożenia przygotowała się już miesiąc wcześniej. Osoby zaszczepione mogą już teraz pobrać certyfikat na stronie internetowej pacjent.gov.pl lub otrzymać go w formie wydruku w punkcie szczepień. Po 25 czerwca certyfikat będzie można pobrać również przy użyciu aplikacji mobilnych mojeIKP i mObywatel. Ozdrowieńcy i osoby z negatywnym wynikiem testu na COVID-19 mogą też poprosić o wydrukowanie certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej z dostępem do aplikacji gabinet.gov.pl lub innej mającej dostęp do systemu e-zdrowie P1.

Certyfikat dla osób zaszczepionych będzie ważny od 14. dnia do roku po przyjęciu ostatniej dawki szczepionki. Ważność certyfikatu może zostać przedłużona, jeśli badania wykażą, że szczepionki dają odporność na dłuższy czas. Należy zaznaczyć, że choć certyfikat mogą pobrać osoby zaszczepione już jedną dawką, niektóre kraje Unii mogą nie uznać takiego certyfikatu i będą wymagać odbycia pełnego cyklu szczepień. Certyfikaty dla ozdrowieńców będą ważne od 11. do 180. dnia po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na COVID-19. W przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu przez osobę, która nie chorowała na COVID-19, certyfikat będzie ważny przez 48 godzin.

Ważność certyfikatu będzie można sprawdzić w mobilnej aplikacji Unijny Certyfikat COVID, która będzie dostępna od 10 czerwca. Osoby planujące wyjazd za granicę w tym miesiącu muszą pamiętać, że do 1 lipca kraje Unii Europejskiej nie mają obowiązku uznania certyfikatu.

Przemysław Rutkowski