środa 29 Cze 2022
header01
header02
header03

JOANNICI PRZEKAZALI DARY

Łóżka hydrauliczne, chodziki, wózki elektryczne oraz sprzęt do opieki nad obłożnie chorymi trafił do wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego prowadzonego przez Fundację „Misericordia” w Górkach, w gminie Kwidzyn. Wśród darów są także komplety naczyń ceramicznych, które zostaną przekazane dla domów pomocy społecznej w Kwidzynie i Ryjewie. Dary zebrał w Niemczech i wysłał do powiatu kwidzyńskiego dr Christian Meyl z zakonu joannitów, który od wielu lat angażuje się w pomoc dla mieszkańców miasta Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego nie tylko jako przedstawiciel zakonu, ale także prywatnie.

Dr Christian Meyl wsparł także osobiście Ukraińców w Kwidzynie i Barze, przekazując pieniądze na subkonto fundacji „Misericordia”. Łącznie przekazał już ok. 5 tys. zł. W 2018 roku samorząd Kwidzyna przyznał mu honorowe obywatelstwo miasta. Wraz z zakonem wspiera także mieszkańców ukraińskiego Baru, partnerskiego miasta Kwidzyna. To już kolejny transport darów w ostatnim czasie. W marcu dr Christian Meyl przekazał dary mieszkańcom kwidzyńskiego Domu Pomocy Społecznej. Trafiły one także do ukraińskiego Baru. Kwidzyńskiemu DPS przekazano między innymi komplety pościeli, ręczniki, myjki oraz mydło w płynie. Mieszkańcy Baru otrzymali wyroby medyczne, w tym automatyczne strzykawki i środki przeciwbólowe. W przygotowanie darów do transportu na Ukrainę zaangażowała się Fundacja „Misericordia”. Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, do której trafiły dary, prowadzona jest przez fundację od 1992 roku. Pomysłodawcą jej utworzenia jest Kazimierz Gorlewicz, prezes Fundacji „Misericordia”. Sprzęt można wypożyczać przy zabytkowym dworku w Górkach, siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej, prowadzonego przez fundację. W wypożyczalni znajdują się wózki inwalidzkie, kule, balkoniki oraz specjalne łóżka do opieki nad obłożnie chorymi. Z powodu bardzo dużego zainteresowania nie zawsze określony sprzęt jest dostępny w danym dniu.

– Sprzęt wypożyczany jest nieodpłatnie. Podpisywana jest jedynie umowa na jego użyczenie. Po zakończeniu rehabilitacji sprzęt powinien wrócić do wypożyczalni. Zdarza się jednak, że niektóre osoby zapominają o jego zwrocie, a mógłby on zostać wypożyczony innym potrzebującym mieszkańcom powiatu kwidzyńskiego. Przy okazji apeluję o zwrot wypożyczonego sprzętu rehabilitacyjnego, który nie jest już wykorzystywany – apeluje Bogdan Muchowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie.
Każdego roku wypożyczonych jest ok. 600 szt. sprzętu rehabilitacyjnego, w tym między innymi łóżek do opieki nad obłożnie chorymi, chodzików, wózków inwalidzkich oraz kul. W sprawie wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego można kontaktować się osobiście w czasie pracy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach, od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-15:00, tel. 55 27 35 64.

(jk)