środa 29 Cze 2022
header01
header02
header03

DZIELĄ SIĘ WIEDZĄ I DOŚWIADCZENIEM

Festyn rodzinny zorganizowało Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem SNOA. Impreza,odbyła się na placu Jana Pawła II w Kwidzynie, w ramach kwietniowych obchodów Miesiąca Świadomości i Wiedzy o Autyzmie. Podczas festynu zorganizowano między innymi warsztaty sensoryczne „Jak My odbieramy świat”, a także warsztaty plastyczne i taneczne. Festyn połączono z akcją charytatywną na rzecz uchodźców z Ukrainy. Zbierano między innymi kosmetyki, artykuły szkolne i zabawki dla Ukraińców przebywających w powiecie kwidzyńskim. Podczas festynu działał punkt informacyjno-konsultacyjny, w którym dzielono się z uczestnikami festynu wiedzą na temat autyzmu.

– To pierwsza nasza impreza po okresie pandemii i mam nadzieję, że będzie ich więcej. U coraz większej liczby dzieci diagnozuje się autyzm. Zgłaszają się do nas rodzice, a także nauczyciele szukający pomocy oraz informacji na temat spektrum autyzmu. Staramy się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem z lokalną społecznością – mówi Paulina Grochowska, wiceprezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem SNOA.

Podczas festynu nie brakowało dobrej zabawy. Odbył się też pokaz przygotowany przez strażaków. Można było wejść do strażackiego wozu i poznać sprzęt wykorzystywany w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Zorganizowano także warsztaty lego. Na placu Jana Pawła II działała również kawiarenka. Można było też przypomnieć sobie lub nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem SNOA powstało w 2005 roku. Organizacja działa przeciwko izolacji społecznej osób ze spektrum autyzmu. Obejmuje je intensywną terapią od momentu wykrycia nieprawidłowości rozwojowych, aż po osiągnięcie dojrzałości. Stowarzyszenie prowadzi działania obejmujące bezpośrednią pomoc terapeutyczną, udziela wsparcia całym rodzinom, organizuje szkolenia i konsultacje dla rodziców, wychowawców i innych osób mających styczność z osobami ze spektrum autyzmu. Od 1 września 2017 roku stowarzyszenie prowadzi Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Kwidzynie, który umożliwia dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną oraz autyzmem realizację obowiązku szkolnego. Stowarzyszenie jest laureatem nagrody „Bursztynowy Mieczyk” w kategorii pomoc społeczna. Nagroda została przyznana w 2016 roku. Pomysłodawcą i inicjatorem przyznawania nagrody jest Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. Inicjatywa wspierana jest przez marszałka województwa pomorskiego i wojewodę pomorskiego, którzy promują i współfinansują to przedsięwzięcie. Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem SNOA jest pierwszą organizacją z powiatu kwidzyńskiego, która otrzymała „Bursztynowy Mieczyk”.

(jk)