sobota 31 Lip 2021
header01
header02
header03

Żagle bez barier

Żagle bez barier

Pięć załóg reprezentujących warsztaty terapii zajęciowej w Kwidzynie i Ryjewie oraz miasto Kwidzyn wzięło udział w regatach osób niepełnosprawnych, które odbyły się w Siemianach. Niepełnosprawni żeglarze walczyli o Puchar Burmistrza. Organizatorem regat Pomorskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych.

- Przed regatami odbyło się spotkanie integracyjne, w którym uczestniczyli zawodnicy, wolontariusze, sympatycy żeglarstwa, zaproszeni goście. Pensjonat U Dzidka okazał się gościnny dla niepełnosprawnych żeglarzy. Start odbywał się w deszczu, ale później pogoda się poprawiła. W regatach uczestniczyły jachty kabinowe. Przeprowadzono dwa biegi długodystansowe wokół wyspy Lipowy Ostrów na jeziorze Jeziorak - mówi Arkadiusz Sokolnicki, prezes Regionalnej Sekcji Pomorskiej Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych w Kwidzynie.

Otwarcie regat - A. Sokolnicki i R. Majda - kierownik PCPR


Podczas wakacji odbyły się także warsztaty żeglarskie dla osób niepełnosprawnych.
Po raz pierwszy zorganizowano także warsztaty żeglarskie i motorowodne dla osób niepełnosprawnych. Odbyły się one w Giżycku na jeziorze Kisajno w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej.
- Głównym organizatorem było Pomorskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych. Warsztaty były całkowicie bezpłatne, w tym zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy oraz pomoce naukowe. Zadanie zostało sfinansowane  przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W warsztatach uczestniczyło 30 osób, które przyjechały z różnych zakątków Polski. Uczestnicy żeglowali na różnym sprzęcie. W ramach warsztatów odbył się kurs motorowodny zakończony egzaminem na stopień sternika motorowodnego. Do końcowego egzaminu przystąpiły 23 osoby i wszyscy zdali. To znakomity rezultat. Nadzór nad całym cyklem szkolenia żeglarskiego w Giżycku prowadzi Wiesław Nowakowski, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych - informuje Arkadiusz Sokolnicki.
Następny kurs, na stopień sternika motorowodnego dla osób niepełnosprawnych, rozpocznie się 10 września i potrwa dwa tygodnie.
(jk)


Osoby niepełnosprawne chcące wziąć udział w turnusach żeglarskich, podczas których można zdobyć patent żeglarza mogą kontaktować się z Regionalną Sekcją Pomorską Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych w Kwidzynie. Arkadiusz Sokolnicki - tel. 693 452 405 (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i Paweł Słowiński - tel. 692 225 272.