Kilka lokali dostosowanych dla osób niepełnosprawnych zamierza przygotować samorząd miasta w zakupionym budynku u zbiegu ulic Słowiańskiej i Kościelnej. W budynku powstaną lokale czynszowe.
– Chcielibyśmy na parterze budynku przygotować lokale dla osób niepełnosprawnych. Zamierzamy zaproponować mieszkańcom miasta, którzy są niepełnosprawni lub ktoś w rodzinie porusza się na wózku inwalidzkim, zamianę dotychczas zajmowanego lokalu na mieszkanie pozbawione barier. Przykładem jest mieszkanka naszego miasta, która opiekuje się dorosłym synem, poruszającym się na wózku. Mieszkają, o ile pamiętam na drugim piętrze. Takich przypadków mamy więcej i chcemy skorzystać z okazji. Liczba mieszkań nam się nie zmieni, a chcemy pomóc trzem lub czterem rodzinom – mówi Roman Bera, wiceburmistrz Kwidzyna.
Obecnie powstaje projekt modernizacji budynku. Docelowo ma powstać w nim 12 lub 13 mieszkań czynszowych, w tym prawdopodobnie cztery lokale dla osób niepełnosprawnych. Wbrew pojawiającym się opiniom nie będzie w budynku lokali socjalnych. Będą tam tylko lokale czynszowe.
Osoby niepełnoprawne, które borykają się z barierami w swoim lokalu mogą skorzystać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych od 1 stycznia 2015 roku wynosi do 95 proc. kosztów przedsięwzięcia. Nie może jednak przekraczać wysokości piętnastokrotnego, przeciętnego wynagrodzenia. Udział własny to minimum 5 proc. ceny brutto.
(jk)




Użytkownicy (dziś) : 5
Użytkownicy (wczoraj) : 5
Użytkownicy (ostatnie 7 dni) : 54
Użytkownicy (ostatnie 30 dni) : 616
Użytkownicy (w tym miesiącu) : 75
Użytkownicy (w tym roku) : 75
Użytkownicy (łącznie) : 5071
Wyświetlenia (dziś) : 10
Wyświetlenia (wczoraj) : 10
Wyświetlenia (ostatnie 7 dni) : 96
Wyświetlenia (ostatnie 30 dni) : 861
Wyświetlenia (w tym miesiącu) : 122
Wyświetlenia (w tym roku) : 122
Wyświetlenia (łącznie) : 12216
Liczba osób online : 0