Poprzednia siedziba Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie przy ulicy Grudziądzkiej

Będą dyżurować w PCPR

Pracownicy Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Malborku będą w przyszłym roku nadal prowadzili dyżury w Kwidzynie. Włodzimierz Dawidowski z zarządu powiatu, twierdzi, że zmieni się tylko miejsce dyżurowania. Dyżury zespołu rozpoczęły się w październiku 2015 roku. Nadal jednak komisje orzekające zbierają się w siedzibie zespołu w Malborku.

– Byliśmy w Malborku, aby omówić szczegóły przyszłorocznych dyżurów. Spotkaliśmy się z przewodniczącym Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności i ustaliliśmy wspólnie, że formuła dyżurów w Kwidzynie sprawdziła się i będą one kontynuowane w przyszłym roku. To bardzo dobre rozwiązanie dla mieszkańców naszego powiatu. Zmienione zostanie jednak miejsce dyżurów. Od przyszłego roku pracownicy Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności będą dyżurowali w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Grudziądzkiej. To ułatwienie dla mieszkańców, gdyż pracownicy PCPR będą mogli wówczas pomóc osobom, które będą chciały złożyć wniosek w określonej sprawie, w jego ewentualnym uzupełnianiu czy np. w kserowaniu potrzebnych dokumentów, jeśli zajdzie taka potrzeba. Poza tym w budynku, w którym mieszczą się Powiatowy Urząd Pracy i PCPR, będzie funkcjonowała nowa winda z rozwiązaniami ułatwiającymi jej obsługę przez osoby niepełnosprawne. Nie będzie więc problemów z dostaniem się przez osoby niepełnosprawne do pomieszczeń, w których będą dyżurowali pracownicy Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności – podkreśla Włodzimierz Dawidowski.

Instalacja nowej windy uzyskała dofinansowanie w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami”. Program jest realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. O pieniądze zabiegał Powiatowy Urząd Pracy w Kwidzynie.

Nie wszystkie sprawy można jednak załatwić w Kwidzynie. Nadal część z nich należy załatwić w Malborku. Dotyczy to między innymi uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, dlatego podczas dyżurów w Kwidzynie niektóre sprawy załatwiane są w pierwszej kolejności.

– Ze względu na zmianę przepisów od 1 sierpnia bieżącego roku osoby, które składają wniosek o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej muszą to zrobić osobiście. Także legitymację muszą osobiście odebrać. Dotyczy to również złożenia wniosku o wydanie karty parkingowej oraz jej odebranie. Także należy to zrobić osobiście. Jeśli chodzi o złożenie wniosku o orzeczenie stopnia niepełnosprawności, można to zrobić listownie, dlatego podczas dyżurów Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w pierwszej kolejności przyjmowane będą osoby, które składają wnioski dotyczące karty parkingowej oraz legitymacji osoby niepełnosprawnej. Osoby, które przyjdą w innych sprawach, takich jak złożenie wniosku o orzeczenie stopnia niepełnosprawności muszą się liczyć z tym, że będą obsłużone w dalszej kolejności. Aby uniknąć kolejki warto wniosek wysłać pocztą – podkreśla Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.

W tym będzie jeszcze dyżur, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kwidzynie przy ul. Kościuszki 29 B (pokój nr 6). Zaplanowany jest na 21 grudnia (w godz. 9:30-12:00).

(jk)