Wspomnienie o ks. prałacie Wojciechu Kruku

Centrum księdza Kruka

W 2006 roku dworek w Górkach, w którym swoją siedzibę ma Warsztat Terapii Zajęciowej został uroczyście przemianowany na Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych im. ks. prałata Wojciecha Kruka. Kapłan związany z Kwidzynem i powiatem kwidzyńskim, nazywany był ojcem kwidzyńskiej Fundacji „Misericordia”. Jego pomysły na poprawę losu ubogich, pokrzywdzonych przez los oraz osób niepełnosprawnych są dzisiaj realizowane w powiecie kwidzyńskim. Ksiądz prałat Wojciech Kruk na trwałe zapisał się na kartach historii miasta i powiatu kwidzyńskiego. Zmarł w styczniu 2005 roku. O jego zasługach nie zapomniały władze Fundacji „Misericordia”, które uznały, że imię wybitnego mieszkańca Kwidzyna powinno nosić Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Górkach. Od początku, aż do końca swojego ziemskiego życia kierował Radą Fundacji. Inicjował i wspierał wszystkie pomysły takie jak utworzenie centrum.

Honorowy obywatel

Ks. Kruk urodził się 6 sierpnia 1933r. w miejscowości Poniatowo koło Żuromina. Rodzice wychowali Go w duchu miłości do Boga i ojczyzny. Ojciec Stanisław był wieloletnim organistą w diecezji płockiej. Za przynależność do Armii Krajowej został wywieziony na Syberię. Wszystkie obowiązki wychowawcze przejęła wówczas mama. Święcenia kapłańskie otrzymał 2 lutego 1958 roku. Swoją duchową służbę pełnił między innymi w parafiach w Pasłęku, Ełku, Żelaznej Górze, Żegocie i Zwierznie. W końcu trafił do parafii Miłosierdzia Bożego w Kwidzynie, aby rozpocząć budowę nowego kościoła. Później został kustoszem kwidzyńskiej katedry. Dzięki jego osobistym zabiegom kwidzyńska katedra odzyskała dawną świetność. Odrestaurowana została między innymi kaplica rodziny Groebenów. Ksiądz prałat Wojciech Kruk był organizatorem Filii Akademii Teologii Katolickiej, pierwszej kwidzyńskiej uczelni,. Był również współtwórcą kwidzyńskiego oddziału Caritas, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz kwidzyńskiego hospicjum. Ksiądz prałat był kapelanem kwidzyńskim policjantów i strażaków, w zakładzie karnym, Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie, Wojewódzkim Ochotniczym Hufcu Pracy w Gdańsku. Był także prepozytem Kwidzyńskiej Kapituły Konkatedralnej oraz kanonikiem Kapituły Katedralnej Elbląskiej, członkiem Rady Duszpasterskiej i Kapłańskiej, wicedyrektorem Caritas Diecezji Elbląskiej Od 2000 roku był także honorowym obywatelem Kwidzyna.

Galeria zdjęć ks. prałata Wojciecha Kruka