Kultura i sport

Zachęcamy osoby niepełnosprawne do twórczości artystycznej, uczestnictwa w życiu kulturalnym i wzmacniania pewności siebie przez wystąpienia przed publicznością.

Uczestnicy występujący na scenie podczas Integracyjnego Przeglądu Piosenki Religijnej
Na jednej z imprez integracyjnych

Nasz zespół muzyczny z pracowni artystycznej grał na zabawach i imprezach integracyjnych, spotkaniach i wspólnym muzykowaniu z dziećmi i młodzieżą, wieczorkach kolęd i poezji, wigiliach i spotkaniach wielkanocnych organizowanych przez WTZ. Poza terenem Warsztatu w ramach współpracy z placówkami oświatowymi przygotowujemy występy dla szkół i przedszkoli z naszego Powiatu. Przygotowujemy i prowadzimy oprawy muzyczne różnorodnych imprez integracyjnych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz realizujemy zamówienia np. ze Starostwa Powiatowego. Kilka razy w roku prowadzimy oprawę muzyczną mszy św. na terenie parafii w powiecie.

Występ z okazji 1050-lecia chrztu Polski

Ponadto uczestniczymy w przeglądach teatralnych i festiwalach artystycznych w Polsce oraz występujemy przy organizacji imprez integracyjnych w zaprzyjaźnionych WTZ.

Olimpiady Specjalne – Polska

Sprawniejsi fizycznie uczestnicy z upośledzeniem umysłowym Warsztatu biorą czynny udział w całorocznym cyklu treningów i zawodów sportowych w całym szeregu dyscyplin olimpijskich organizowanych przez Olimpiady Specjalne – Polska.

Startują w następujących dyscyplinach przewodnich:

• jazda konna,
  • pływanie,
  • bowling,
  • koszykówka,
  • biegi przełajowe,
  • tenis stołowy,
  • lekkoatletyka.
Uczestnik podczas gry w tenisa stołowego
Liga tenisa stołowego

Całoroczne treningi i zawody sportowe dają osobom upośledzonym umysłowo szansę kształtowania charakteru, rozwijania ich tężyzny fizycznej, wyrabiania odwagi oraz dzielenia się przeżyciami z przyjaciółmi i kolegami, z rodzicami i społeczeństwem.
Przy WTZ istnieje Sekcja Olimpiad Specjalnych Polska – Pomorskie w ramach Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska.
Członkami sekcji są pracownicy Warsztatu oraz 18 uczestników prowadzonych w WTZ zajęć terapeutycznych. Pracownicy czynnie działają na rzecz O.S.-Polska pomagając przy organizacji zawodów sportowych na poziomie regionalnym i ogólnopolskim. Zawodnicy z WTZ odnoszą wiele znaczących sukcesów w zawodach O.S.-Polska rangi regionalnej, ogólnopolskiej, igrzyskach europejskich (wrzesień 2010 r. – złoty i srebrny medal na Europejskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych – ELIOS – w Warszawie w tenisie stołowym) oraz w igrzyskach światowych w Atlancie i Szanghaju.
WTZ jest współorganizatorem Mityngów Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych, w tym dwóch mityngów rangi ogólnopolskiej. Zawodnicy WTZ uczestniczą w rozgrywkach Kwidzyńskiej Ligi Miejskiej Tenisa Stołowego.
Treningi koszykówki oraz bowlingu odbywają się poza terenem WTZ w godzinach popołudniowych. Mają one na celu integrację uczestników poprzez ruch i zabawę, zwiększenie aktywności społecznej i ruchowej uczestników, przygotowanie ich do udziału w zawodach w ramach Olimpiad Specjalnych na poziomie regionalnym, makroregionalnym oraz ogólnopolskim.

Uczestniczka na koniu prowadzona na lonży
Podczas mityngu jazdy konnej

Sport wpływa na rozwój sprawności fizycznej, daje sposobność demonstrowania odwagi, doświadczenia, radości i dumy z własnych osiągnięć, pokazywanie i rozwijanie talentów i umiejętności. Daje też szansę na nowe przyjaźnie oraz możliwość pełniejszego wiązania się osób z niepełnosprawnością intelektualną w życie społeczności lokalnej.