Szczepienia przeciw COVID-19 są naszą szansą na pokonanie pandemii i powrót do normalności. Szczepionka znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania, a jeśli do zachorowania dojdzie, chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, hospitalizacją i zgonem. Warto więc zadbać o to, aby szczepienie przebiegło sprawnie, bezpiecznie i bezproblemowo. Oto garść przydatnych porad, o których warto pamiętać przed, w trakcie i po szczepieniu.
- Nie ma szczególnych wskazań jeśli chodzi o przyjmowanie posiłków przed szczepieniem, ale warto przyjść na szczepienie wypoczętym. Przed szczepieniem dobrze się wyśpij i zjedz posiłki normalnie.
- Jeśli przyjmujesz leki, przed szczepieniem przyjmij je jak zwykle. W razie wątpliwości możesz skonsultować się z lekarzem.
- Bądź punktualny. Przyjdź do punktu szczepień 15 minut przed planowaną godziną wykonania szczepienia. Stosowanie się do tej zasady sprawi, że w punkcie szczepień nie będzie gromadzić się więcej osób niż jest to konieczne.
- Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Noś maseczkę (w sposób prawidłowy, czyli tak aby zakrywała nos i usta), zachowaj dystans przynajmniej 1,5 metra od innych osób i zdezynfekuj ręce przed wejściem do punktu szczepień i po szczepieniu. Nie zapomnij też dokładnie umyć lub zdezynfekować rąk po powrocie do domu.
- Szczepionki przeciw COVID-19 są podawane w mięsień naramienny. Przyjdź więc na szczepienie w wygodnej koszuli, w której łatwo podwinąć rękaw.
- Stosuj się do poleceń personelu punktu szczepień.
- Przed szczepieniem będziesz musiał wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Aby usprawnić proces, pobierz, wydrukuj i wypełnij kwestionariusz w domu (kwestionariusz można pobrać na stronie gov.pl/szczepimysie w zakładce „Materiały informacyjne dla szpitali i pacjentów”). Informacje w kwestionariuszu powinny być aktualne, więc wypełnij go w dniu szczepienia.
- Jeśli nie lubisz zastrzyków, nie bój się poinformować o tym osoby wykonującej szczepienie (zrób to koniecznie jeśli podczas podawania szczepionki możesz na przykład zemdleć). Zrelaksuj się, a w trakcie podawania szczepionki nie patrz w stronę strzykawki.
- Po szczepieniu zostaniesz poproszony o pozostanie na obserwacji przez 15 minut. Nie lekceważ tego – w bardzo rzadkich przypadkach po szczepieniu może dojść do poważnej reakcji alergicznej, a jeśli do niej dojdzie, personel punktu szczepień będzie mógł udzielić Ci pomocy. W przypadku osób, u których w przeszłości wystąpiła ciężka reakcja alergiczna czas obserwacji zostaje wydłużony do 30 minut.
- Dolegliwości takie jak gorączka albo ból głowy lub mięśni po szczepieniu są normalne i oznaczają, że układ odpornościowy reaguje na szczepionkę. Jeśli jednak te dolegliwości będą dla Ciebie wyjątkowo niekomfortowe, możesz przyjąć paracetamol, aby je złagodzić.
- Nie stosuj innych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych niż paracetamol, ponieważ mogą one ograniczyć odpowiedź immunologiczną i sprawić, że szczepionka będzie mniej skuteczna.
Op. Przemysław Rutkowski