Zawodnicy z Klubu Olimpiad Specjalnych przy Warsztacie Terapii Zajęciowej w Kwidzynie z medalami

Zdobyli czternaście medali

Sześć złotych, cztery srebrne i cztery brązowe medale zdobyli niepełnosprawni sportowcy z powiatu kwidzyńskiego podczas X Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w Bydgoszczy. Z medalami wrócili Jacek Cieśluk, Rafał Aleksandrowicz Grzegorz Plewa, Wojciech Ceberek, Jacek Cieśluk, Leszek Górski, Zbigniew Kaszuba, Klaudia Klonowska i Radosław Stefanowicz. Medalowy dorobek sportowców z województwa pomorskiego jest jeszcze większy.

– Reprezentacja naszego województwa spisała się znakomicie. Ogółem zdobyliśmy 16 złotych, 14 srebrnych i 12 brązowych medali. To efekt całorocznej pracy trenerów i zawodników. Nasz oddział reprezentowało 35 sportowców i 10 trenerów. Zawodnicy startowali w takich dyscyplinach, jak pływanie, bowling, piłka nożna, tenis ziemny i stołowy, gimnastyka, trójbój siłowy oraz kolarstwo – mówi Ewa Detko-Traczyk, dyrektor regionalny Olimpiad Specjalnych w województwie pomorskim.

Największą liczbę złotych medali przywiózł z igrzysk Grzegorz Plewa z Klubu Olimpiad Specjalnych „Olimp” przy Zespole Szkół Specjalnych w Kwidzynie. Zdobył trzy złote medale w pływaniu na 50 m w stylu dowolnym, 25 m w stylu dowolnym oraz w sztafecie 4×25 m. Niepełnosprawni sportowcy przyznają, że poszczególne konkursy nie były łatwe.

– Było ciężko i trochę żałuję, że nie udało mi się zdobyć medalu indywidualnie, ale cieszę się z brązowego medalu zdobytego drużynowo w bowlingu – mówi Radosław Stefanowicz z Klubu Olimpiad Specjalnych przy Warsztacie Terapii Zajęciowej w Kwidzynie.

Wojciech Ceberek podczas igrzysk wywalczył złoto oraz brąz w pływaniu.

– Najbardziej lubię pływać na plecach. Pokonałem wszystkim w stylu grzbietowym – cieszy się Wojciech Ceberek.

Klaudia Klonowska ma na swoim koncie wiele medali w tenisie stołowym. Tym razem reprezentowała województwo pomorskie i powiat kwidzyński w bowlingu, zdobywając złoty medal indywidualnie oraz brązowy medal drużynowo.

– Przeciwniczki były silne. Bardzo dobrze rzucały. Trudno było przejść eliminacje, ale udało się zakwalifikować do finału. Były moment, w których myślałam, że przeciwniczki mają więcej punktów, gdyż różnice były niewielkie, ale okazało się, że uzyskałam ich najwięcej i wygrałam – wspomina Klaudia Klonowska.

Wszystkim zawodom z udziałem niepełnosprawnych zawodników przyświeca idea: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”. Mimo że liczy się sam udział w zawodach, niepełnosprawni sportowcy tak samo przeżywają sukcesy i porażki, jak ich w pełni sprawni koledzy startujący w mityngach czy igrzyskach olimpijskich.

(jk)

Zawodnicy z Klubu Olimpiad Specjalnych przy Warsztacie Terapii Zajęciowej w Kwidzynie z medalami

Na zdjęciu powyżej medaliści z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie: (od lewej) Radosław Stefanowicz, Klaudia Klonowska i Wojciech Ceberek

Zdjęcia: Tomasz Chojnacki

Jacek Cieśluk i Rafał Aleksandrowicz z Markiem Leśniewskim
Na zdjęciu: Jacek Cieśluk i Rafał Aleksandrowicz z Markiem Leśniewskim, srebrnym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Seulu, w kolarskim wyścigu drużynowym na 100 km

Medaliści X Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy