Kwidzyn będzie gospodarzem Ogólnopolskiego Mityngu Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych oraz Ogólnopolskiego Turnieju Badmintona Olimpiad Specjalnych.
Olimpijskie zmagania niepełnosprawnych sportowców odbędą się już po raz ósmy i potrwają od 25 do 28 kwietnia. Turnieje to prawdziwe sportowe święto niepełnosprawnych zawodników oraz ich trenerów. To także podsumowanie całorocznej pracy sportowców. Przygotowania do imprezy już trwają, mimo że do jej otwarcia zostały ponad trzy miesiące.
– Jazda konna odbędzie się na Terenach Rekreacyjno-Sportowych „Miłosna”. Znajdują się tam obiekty w pełni przystosowane do przeprowadzenia zawodów jeździeckich. Do dyspozycji zawodników będą odpowiednio wybrane i przygotowane konie. Wielokrotnie na terenie „Miłosnej” odbywały się zawody regionalne i ogólnopolskie. Turniej badmintona odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Wiejskiej w Kwidzynie. To nowy obiekt sportowy, oddany do użytku w kwietniu 2012 roku. Znajdują się w nim hala widowiskowo-sportowa z boiskiem wielofunkcyjnym, widownia na ponad 1500 miejsc oraz pływalnia z zespołem basenów. Obiekt przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych – podkreśla Ewa Detko-Traczyk, dyrektor Olimpiad Specjalnych w województwie pomorskim i przewodnicząca komitetu organizacyjnego.
W mityngu jazdy konnej weźmie udział 45 zawodników z całego kraju. Wraz z nimi przyjedzie 15 trenerów. W przeprowadzeniu zawodów pomoże 45 wolontariuszy. W turnieju badmintona będzie uczestniczyło 70 zawodników oraz 22 trenerów oraz 45 wolontariuszy.
– Spodziewamy się 115 zawodników oraz 37 trenerów. Pomoc w mityngu jazdy konnej i turnieju badmintona zapewni razem 90 wolontariuszy. Za stronę sportową mityngu jazdy konnej odpowiedzialne będą Katarzyna Fabjańczyk i Małgorzata Daniluk, natomiast za stronę sportową w turnieju badmintona odpowiadał będzie Michał Zakrzewski. Będziemy także przy organizacji tego turnieju współpracowali ze Słupskim Klubem Badmintona – mówi Ewa Detko-Traczyk.
Zawodnicy, którzy przyjadą z całej Polski do Kwidzyna to bardzo aktywne osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
– Sportowcy są zarejestrowani w Stowarzyszeniu Olimpiady Specjalne. Trenują w sekcjach działających przy różnych placówkach, takich jak specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, dzienne ośrodki pobytu, koła pomocy itp. W organizacji imprez pomagają pracownicy tych placówek. Zawody to podsumowanie efektów treningowych uzyskanych z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Poza tym to także promocja idei Olimpiad Specjalnych w środowiskach lokalnych. Poprzez tego typu turnieje staramy się zachęcać osoby niepełnosprawne do większej aktywności – twierdzi Ewa Detko-Traczyk.
Dodaje, że zarówno mityng jazdy konnej, jak i turniej badmintona to dalszy ciąg terapii sprzyjającej zdrowiu, aktywności fizycznej i psychicznej osób z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną.
– Zawodnicy mają możliwość wykazania się odwagą i pokazaniem swoich, często ukrytych talentów – podsumowuje Ewa Detko-Traczyk.
Ogólnopolskie zawody uzyskały wsparcie finansowe Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Kwidzynie.
Słowo o organizatorze
Oddział Olimpiad Specjalnych Polska – Pomorskie od wielu lat organizuje działalność sportową dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Poprzez systematyczne treningi i zawody sportowe uzyskiwane są lepsze efekty rewalidacyjne, czyli dotyczące przywracania sprawności. Obecnie Oddział zrzesza ponad 400 zawodników trenujących w 30 sekcjach. W ciągu roku organizowanych jest przynajmniej dziesięć zawodów regionalnych. Sportowcy z Pomorza, w tym także z powiatu kwidzyńskiego, wyjeżdżają na różnego rodzaju zawody ogólnopolskie i międzynarodowe. System zawodów, organizowanych w ramach Olimpiad Specjalnych, umożliwia uczestnictwo osobom z głębszą niepełnosprawnością, czego nie oferują inne organizacje sportowe. Pomorski oddział co roku organizuje turnusy, wycieczki oraz zawody sportowe dla niepełnosprawnych. Jest między innymi organizatorem ogólnopolskich mityngów jazdy konnej (w 1999 i 2003 roku) oraz rozgrywanych co roku mityngów regionalnych. W 2004 roku był organizatorem V Ogólnopolskiego Mityngu Lekkoatletycznego Olimpiad Specjalnych w Gdańsku. W 2011 roku oddział był organizatorem VIII Ogólnopolskiego Dnia Treningowego Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych w Gdańsku, w którym wzięło udział ponad 100 osób z wieloraką niepełnosprawnością. Organizator tegorocznego Ogólnopolskiego Mityngu Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych oraz Ogólnopolskiego Turnieju Badmintona Olimpiad Specjalnych w Kwidzynie może pochwalić się bardzo doświadczoną, wykwalifikowaną w organizacji zawodów kadrą.