Samorząd powiatu kwidzyńskiego kolejny rok uczestniczy w realizacji programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Aktywny samorząd”. Głównym celem programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji. Zadania programu w powiecie realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie. Pomoc udzielana jest w tzw. modułach.
– Program „Aktywny Samorząd”, w zakresie realizacji umów i wypłat dofinansowania, będzie realizowany do 15 kwietnia 2024 roku. W ramach modułu pierwszego obejmującego likwidację barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową wpłynęło 50 wniosków. Środki otrzymane w ramach pierwszej transzy to 125 tys. zł. Aktualnie powiat kwidzyński złożył zapotrzebowanie na dodatkowe środki umożliwiające realizację wniosków złożonych w ramach modułu pierwszego – twierdzi Lidia Wiśniewska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.
Wnioski, które wpłynęły, a które obejmują moduł pierwszy, dotyczą udzielenia wsparcia w czterech obszarach. Obszar A to likwidacja bariery transportowej. Obejmuje pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu. Jest adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia) lub osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu. Pomoc obejmuje też uzyskanie prawa jazdy i jest adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu. W obszarze B, który dotyczy likwidacji barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym, wpłynęły wnioski w sprawach pomocy w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania. Pomoc adresowana jest do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia) lub do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku lub obu kończyn górnych. Wnioski dotyczące pomocy w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania dotyczą także osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku, a także z dysfunkcją narządu słuchu i trudnościami w komunikowaniu się za pomocą mowy. W obszarze C, który dotyczy likwidacji barier w poruszaniu się, złożone wnioski obejmują pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia) lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i dysfunkcją uniemożliwiającą samodzielne poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym, a także pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości. Wnioski dotyczące udzielania pomocy, w tym samym obszarze, obejmują też pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne (co najmniej na III poziomie jakości) oraz pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego. Pomoc w tym zadaniu adresowana jest do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, do 16 roku życia lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu powodującą problemy w samodzielnym przemieszczaniu się i posiadających zgodę lekarza specjalisty na użytkowanie przedmiotu dofinansowania. Kolejne złożone wnioski obejmują obszar D. To pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu albo pod inną tego typu opieką). Wsparcie obejmuje osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które są przedstawicielem ustawowym lub opiekunem prawnym dziecka.
Program „Aktywny Samorząd” realizowany jest także w module drugim.
– To pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym, adresowana do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pobierających naukę w szkole wyższej lub szkole policealnej, lub kolegium, a także do osób mających przewód doktorski otwarty poza studiami doktoranckimi. Środki otrzymane w 2023 roku na realizację modułu w ramach pierwszej transzy to ponad 48 tys. zł. W ramach drugiego modułu na semestr letni roku akademickiego 2022/2023 wpłynęło 19 wniosków, a na semestr zimowy roku akademickiego 2023/2024 wpłynęło 18 wniosków. Powiat kwidzyński złożył zapotrzebowanie na dodatkowe środki umożliwiające realizację wniosków złożonych na semestr zimowy roku akademickiego 2023/2024 – podsumowuje Lidia Wiśniewska.
(jk)