Oddać dzieciom całe serce

Kalina Fabia, po 17 latach prowadzenia długoterminowej rodziny zastępczej, przeszła na zasłużoną emeryturę. Trudu wychowania dzieci, których nie rozpieszczał los, podjęła się w 2006 roku. Wcześniej przez 18 lat pracowała w kwidzyńskim Domu Dziecka. Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, podkreśla, że Rafał, Patryk, Grześ, Natalia, Jarek, Kamila i Asia, to imiona dzieci, którym Kalina Fabia poświęciła nie tylko swój czas, ale oddała całe swoje serce.

Panią Kalinę uroczyście pożegnali w Starostwie Powiatowym w Kwidzynie, dziękując przy tym za wieloletni trud wychowywania dzieci, Wiesław Wosiak, wicestarosta kwidzyński i Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie. PCPR cały czas szuka kandydatów do prowadzenia rodzin zastępczych. Wychowanie dzieci, które z różnych powodów muszą szukać opieki poza swoimi naturalnymi rodzinami, nie jest łatwym zadaniem. Bardzo trudno znaleźć osoby, które z takim oddaniem jak Kalina Fabia, poświęcą się całym sercem swoim wychowankom. – Pani Kalina Fabia była z nami przez wiele lat i już wcześniej sygnalizowała chęć odejścia na emeryturę. Są jednak osoby, które formalnie odeszły na emeryturę, ale nadal prowadzą rodziny zastępcze. Nie mamy obecnie osób, które chcą odejść teraz na emeryturę, ale sygnalizują, że zrobią to za rok lub dwa lata. Rodziny te chcą dzieci, które są pod ich opieką doprowadzić do pełnoletności i usamodzielnienia dzieci, które są pod ich opieką. To często rodziny, które są z nami od 1999 roku, dlatego przez cały czas szukamy chętnych, którzy mogliby zaopiekować się dziećmi. Bywa i tak, że trud wychowania dzieci i najróżniejsze problemy, które się z tym wiążą, sprawiają, że nawet młodsze rodziny zaczynają się zastanawiać czy podołają tak trudnemu wyzwaniu. To przecież praca trwająca 24 godziny na dobę przez cały tydzień. Mimo wsparcia, którego udzielamy, to bardzo trudne zadanie. Możemy bardzo dobrze przygotować takie osoby do pełnienia roli rodziny zastępczej, ale życie potrafi zaskakiwać. Rodziny przeżywały trudne chwile w okresie pandemii i w związku z jej skutkami. To wiele trudnych problemów, które występowały u dzieci, którymi się opiekują. Często dzieci, a zwłaszcza nastolatkowie nie radzą sobie z własnymi emocjami. To problemy, które oczywiście występują w każdej rodzinie, ale w rodzinie zastępczej są one jeszcze bardziej spotęgowane. Do tego dochodzi bardzo przeładowany materiał w szkołach, którego niektóre nasze dzieci nie są w stanie opanować. To rodzi kolejne frustracje, dlatego rola rodziny zastępczej jest tak trudna i wymagająca, ale jednocześnie potrafi dać ogromną satysfakcję po rozwiązaniu problemu – podkreśla Renata Majda.

PCPR planuje organizację kolejnego szkolenia dla osób, które chcą pełnić rolę rodziny zastępczej.

– Jeżeli nie uda się nam zebrać grupy osób z naszego powiatu, to podobnie jak to było wcześniej, będziemy zapraszali do udziału w szkoleniu osoby z sąsiednich powiatów. Przepis mówi, że w ciągu 30 dni, od daty złożenia wniosku, musimy takie szkolenie przeprowadzić. Poprzednie szkolenie nie dotyczyło rodzin zawodowych, ale osób spokrewnionych z dziećmi – podkreśla Renata Majda.

(jk)

Zespół Pieczy Zastępczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie

Zespół organizuje spotkania dla rodzin zastępczych. Spotkania odbywają się regularnie, w ramach programu „Grupy wsparcia dla rodzin zastępczych spokrewnionych, niezawodowych, zawodowych i rodzinnych domów dziecka”. Rodziny zastępcze, które chcą uczestniczyć w spotkaniach mogą zgłaszać się osobiście w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie oraz telefoniczne. Tel. 55 279 99 15 i 55 646 18 00