Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego podczas występu

Jubileuszowe Kwidzyńskie Forum Teatralne Placówek Kształcenia Specjalnego

To wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Kwidzynie, które przynosi tak wiele osobom w nim uczestniczącym. Pomysł zrodził się na początku lat dziewięćdziesiątych. 22 marca 1994 roku placówka zorganizowała Wojewódzkie Forum Teatralne Szkolnictwa Specjalnego. Inicjatorkami przeglądu były Ewa Miotke, ówczesna dyrektor placówki i Elżbieta Zachorowska-Paraniak.

Zespół teatralny „Plama” działający w ośrodku otrzymał wówczas Nagrodę Specjalną Kuratora Oświaty w Elblągu za sztukę „Kopciuch”, autorstwa Barbary Lipińskiej-Postawy. Sztukę wyreżyserowała Elżbieta Zachorowska-Paraniak, a muzykę stworzył Marian Pietrusiak. Teatralna przygoda, a raczej ogromne wyzwanie organizacyjne, trwa do dzisiaj. Już po raz trzydziesty odbyło się Kwidzyńskie Forum Teatralne Placówek Kształcenia Specjalnego. Młodzi aktorzy mogli po raz kolejny wystąpić na deskach teatru w Kwidzynie.

Jubileuszowe wydarzenie było okazją do podsumowania wszystkich edycji forum, które jest swego rodzaju teatralną wizytówką ośrodka, a także podziękowania instytucjom, sponsorom oraz osobom wspierających organizację imprezy. Uczczono także pamięć, tych osób, które odeszły, a przez wiele lat angażowały się w organizację wydarzenia. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Obywatelskich. Organizatorzy wydarzenia podkreślili, że teatralne przedstawienia często zawierają ważne przesłania i wartości, które mogą inspirować i wzmacniać, a teatr daje radosną okazję do wyrażania swojego punktu widzenia i emocji.

– Teatr to twórcza resocjalizacja, emocje, wzruszenia i autentyczność. To wszystko przynosi bardzo duże efekty w resocjalizacji – powtarzała wielokrotnie Anna Jankowska, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Kwidzynie, która powitała gości oraz podziękowała wszystkim, którzy przez te wszystkie lata tworzyli oraz wspierali Kwidzyńskie Forum Teatralne Placówek Kształcenia Specjalnego. W tym roku wśród prowadzących zabrakło aktora Michała Juszczakiewicza, ale udało się z nim połączyć telefonicznie. Forum poprowadzili Monika Lipińska i Andrzej Tołstik. Podczas imprezy zaprezentowało się dziesięć grup teatralnych z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Jako pierwsze przedstawiły swój spektakl pod tytułem „Listy z ciszy…” młode aktorki zespołu teatralnego „Plama”, działającego w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kwidzynie. Spektakl wyreżyserowali Monika Lipińska i Sergiusz Mizera. Scenografię i kostiumy przygotował zespół pod opieką Kamili Mikulskiej. Swoje spektakle zaprezentowali na deskach teatru także: Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Okrągłej Łące, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Kwidzynie, Niepubliczne Przedszkole „Kolorowe” z oddziałami Specjalnymi i Integracyjnymi w Kwidzynie, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Prabutach, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Kwidzynie, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Malborku, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szymanowie oraz Dom im. Janusza Korczaka Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapetyczna w Gdańsku. Wspólnie przedstawienie przygotowali Środowiskowy Dom Samopomocy w Czerniewie i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Uśnicach.

Forum to nie tylko przedstawienia, ale także możliwość spotkania i wspólnej zabawy uczestników. Organizatorzy już zapowiadają, że to nie koniec historii Kwidzyńskiego Forum Teatralnego Placówek Kształcenia. Kolejne odbędzie się w przyszłym roku.