IV Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w Łasinie

Cztery medale, w tym trzy złote i jeden srebrny zdobyli zawodnicy z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach podczas Spartakiady Osób Niepełnosprawnych w Łasinie w powiecie grudziądzkim. Złoty medal w konkurencji strzelania z łuku zdobył Piotr Baran. Radosław Stefanowicz zwyciężył w konkursie bocce, a Przemysław Rutkowski zdobył złoto w konkurencji strzelania z wiatrówki. Srebrny medal w rzucie lotkami wywalczył Sławomir Ditrych. WTZ, który prowadzi Fundacja „Misericordia” w Górkach w gminie Kwidzyn, reprezentowali także Łukasz Hartman i Szymon Szpociński. Opiekunami zawodników byli Wanda Wierucka – rehabilitantka w Warsztacie Terapii Zajęciowej oraz Łukasz Olszewski – instruktor pracowni ogrodniczo-gospodarczej.

Rywalizacja przebiegała w sześciu konkurencjach – strzał z wiatrówki, strzał z łuku, rzut lotkami, bocce, pchnięcie kulą oraz skok w dal z miejsca. Każdy zawodnik mógł wziąć udział w trzech wybranych przez siebie konkurencjach. Klasyfikacja odbywała się osobno dla kobiet i dla mężczyzn. Oprócz konkurencji indywidualnych odbyły się cztery konkurencje drużynowe – bieg w workach, slalom z kozłowaniem piłką, wbijanie gwoździa na czas i slalom na deskorolce. W konkurencjach drużynowych brały udział czteroosobowe zespoły. W konkurencjach drużynowych reprezentacja Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach zajęła ósme miejsce.

– To mój czwarty udział w Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych w Łasinie. Zawsze biorę udział w strzale z wiatrówki, bo interesuję się trochę strzelectwem. Za każdym razem zajmowałem w tej konkurencji miejsce na podium mimo że niektóre strzały były nieco mniej udane. W zeszłym roku dostałem pod choinkę własny łuk, więc do tej konkurencji też mogłem się bardziej przygotować – twierdzi Przemysław Rutkowski, reprezentant Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach i autor relacji.

W rywalizacji wzięło udział 10 drużyn, w tym Warsztat Terapii Zajęciowej w Aleksandrowie Kujawskim, Warsztat Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Grucie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Górkach, Warsztat Terapii Zajęciowej w Suszu, Warsztat Terapii Zajęciowej w Łasinie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Iławie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Świeciu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Jankowicach oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrówce Królewskiej. W zawodach uczestniczyło 110 niepełnosprawnych zawodników. Główne cele spartakiady, organizowanej przez Fundację Ochrony Zdrowia i Rehabilitacji Niepełnosprawnych w Łasinie, to integracja osób niepełnosprawnych, kształtowanie zdrowej rywalizacji sportowej, aktywizacja środowisk osób z niepełnosprawnością oraz popularyzacja terapii ruchem dla relaksu psychicznego i fizycznego. Zawody, które odbyły się na stadionie miejskim, zostały zorganizowane po raz czwarty.

Przemysław Rutkowski

Zdjęcia: Łukasz Olszewski