Nie siedź w domu, przyjdź do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach

To miejsce dla dorosłych osób niepełnosprawnych, które chcą się usamodzielnić i zdobyć umiejętności, które ułatwią znalezienie zatrudnienia. Warsztat Terapii Zajęciowej w Górkach Fundacji „Misericordia” to placówka, w której prowadzona jest rehabilitacja społeczna i zawodowa dla niepełnosprawnych mieszkańców powiatu kwidzyńskiego. WTZ nie jest świetlicą lub placówką opiekuńczą, w której można umieścić osoby obłożnie chore lub potrzebujące ciągłej i całodobowej opieki. Do Warsztatu Terapii Zajęciowej przyjmowane są tylko osoby, które chcą aktywnie uczestniczyć w zajęciach, podczas których można zdobyć wiele umiejętności, przydatnych nie tylko w życiu codziennym, ale w przyszłej pracy zawodowej. Anna Kowalska, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach, zachęca do poznania działalności placówki.

– Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i dążysz do samodzielności oraz uzyskania nowych, przydatnych umiejętności, to miejsce jest dla Ciebie. Przyjdź do nas, a pokażemy Ci, co robimy w poszczególnych pracowniach i w jaki sposób możesz pożytecznie spędzić czas, a także przygotować się do nowych wyzwań, które czekają na Ciebie w życiu, w tym także zawodowych. Podpowiemy także, jak możesz zostać naszym uczestnikiem. Nasz warsztat to nie tylko zajęcia przygotowujące do samodzielnego życia i ułatwiające znalezienie zatrudnienia, ale także miejsce, w których można poznać nowych przyjaciół, uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach, wycieczkach i spotkaniach. Tutaj można zbudować większą pewność siebie i uwierzyć, że można, chociaż nikt nie obiecuje, że to łatwe, osiągnąć samodzielność na miarę swoich możliwości. Nie uda się tego zrobić siedząc w domu – podkreśla Anna Kowalska, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach.

Zajęcia w WTZ w Górkach, w gminie Kwidzyn, prowadzone są w pracowniach terapii życia codziennego, stolarskiej, ceramicznej, plastycznej, komputerowej, wikliniarskiej, redakcyjnej, artystycznej i ogrodniczo-gospodarczej. Wobec wszystkich uczestników zajęć terapeutycznych stosowane są dwie formy rehabilitacji medycznej: kinezyterapia (obejmuje między innymi ćwiczenia gimnastyczne i różne formy czynnego wypoczynku i relaksu) i fizykoterapia (elektroterapia, termoterapia, światłolecznictwo i ultradźwięki, magnetoterapia, laseroterapia). Warsztat to placówka dzienna, działająca od poniedziałku do piątku, w godz. 7:00-15:00. Obecnie w zajęciach terapeutycznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach uczestniczy 47 niepełnosprawnych osób. Warsztat powstał w październiku 1993 roku przy Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie. Od pierwszego stycznia 2004 roku prowadzi go kwidzyńska Fundacja „Misericordia”, w zabytkowym dworku w Górkach.

(op)

Ulotka reklamowa Warsztatu Terapii Zajęciowej