Biblioteka Miejsko-Powiatowa dla pieczy zastępczej

Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie otrzymała dofinansowanie w wysokości 30 000 zł na realizację projektu „Świat mnie kocha – Jestem ważny/jestem ważna” z Fundacji Opiekuńczej MM. Projekt ma wspierać ideę rodzicielstwa zastępczego. Partnerem biblioteki będzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Projektowi patronować będą miasto Kwidzyn i Starostwo Powiatowe. Realizację projektu wspierać będzie Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego im. Kwidzyniaków w Kwidzynie. Fundacja Opiekuńcza MM przyznała granty w wysokości 50 tys. zł. z okazji 30-lecia działalności oraz 20-lecia uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego. 20 tys. zł otrzymało Niezależne Zrzeszenie Studentów na realizację projektu Studenci Dla Zdrowia. Projekt ma zapewnić darmowe konsultacje psychologiczne dla studentów. Katrzyna Bednarek, dyrektor Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie, podkreśla, że cele projektu „Świat mnie kocha – Jestem ważny/jestem ważna” to między innymi promowanie idei rodzicielstwa zastępczego, wspieranie rodzin zastępczych z powiatu kwidzyńskiego oraz ich integracja z lokalnym środowiskiem.

– Projekt ma propagować pozytywny klimat wokół rodzicielstwa zastępczego w sposób ciągły i nastawiony na dotarcie z informacjami do jak największej liczby zainteresowanych osób. Ma to służyć między innymi pozyskaniu nowych kandydatów na rodziców zastępczych. Chodzi o to, aby jak najmniej dzieci trafiało do domu dziecka, a jeżeli już tam trafią to w krótlkim czasie powinny znaleźć rodzinę zastępczą lub rodzinę adopcyjną. Potrzeba pozyskiwania nowych rodzin zastępczych wynika z tego, że to najlepsza forma zapewnienia opieki dzieciom w sytuacji, gdy rodzice biologiczni nie mogą lub nie są w stanie jej zapewnić – podkreśla Katarzyna Bednarek.

W ramach projektu prowadzonych będzie wiele działań adresowanych do rodzin zastępczych, które mają przyczynić się ich integracji ze środowiskiem. Jednym z działań ma być organizacja wystawy fotograficznej, której celem będzie promowanie idei rodzicielstwa zastępczego oraz zaprezentowanie oblicza rodzin zastępczych z powiatu kwidzyńskiego. Do sesji fotograficznej ma zostać zaproszonych ok. 15 rodzin. Z projektu „Świat mnie kocha – Jestem ważny/jestem ważna” ma skorzystać między innymi ok. 140 rodzin zastępczych, w których przebywa ponad 260 dzieci. Skorzysta z niego także ok. 90 dzieci z rodzinnych domów dziecka.