Żeglarze z Pomorskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych w Kwidzynie nie próżnowali w tym roku. Mają za sobą bogaty sezon, podczas którego zorganizowali pięć warsztatów w miejscowości Ryn oraz sześć warsztatów żeglarskich w Chorwacji na Morzu Adriatyckim. Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie ponad 800 tys. zł na realizację Warsztatów Żeglarskich i Motorowodnych dla Osób Niepełnosprawnych oraz ponad 342 tys zł na realizację Warsztatów Żeglarskich Morskich dla Osób Niepełnosprawnych.
– Warsztaty Żeglarskie i Motorowodne dla Osób Niepełnosprawnych odbyły się nad jeziorem Ryńskim w urokliwym ośrodku Zofiówka Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Ich celem było zachęcenie uczestników do zgłębienia wiedzy o żeglarstwie oraz zdobywania nowych umiejętności. Każdego dnia pod czujnym okiem organizatorów, instruktorów i wolontariuszy, uczestnicy dwukrotnie wypływali na jezioro, obsługując żaglówki typu Sportina, Dezetę oraz motorówkę. Po kolacji odbywały się wykłady teoretyczne na temat żeglarstwa. Resztę czasu spędzono przy grillu, muzyce i wspólnym śpiewaniu piosenek żeglarskich. Warsztaty kończyły się sprawdzianem z wiedzy oraz praktycznych umiejętności samodzielnego prowadzenia jachtu. Część uczestników przystąpiła do państwowych egzaminów na stopnie żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego, a także zdobyła licencję na holowanie narciarza wodnego i innych obiektów pływających – podsumowuje Janina Skierkowska z Pomorskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych w Kwidzynie.
Celem warsztatów żeglarskich w Chorwacji była nauka obsługi i prowadzenia jachtu morskiego przez osoby niepełnosprawne, a także zdobycie 100 godzin stażu wymaganego do wyższych stopni żeglarskich, takich jak sternik morski.
– Podczas zajęć kapitan oraz instruktor dbali o sprawny i bezpieczny przebieg szkolenia, zapewniając jednocześnie przyjazną i serdeczną atmosferę. Uczestnicy pływali na jachcie Baveria 42 o nazwie Hektor, odwiedzając różne wyspy. Trasy rejsów były ustalone wspólnie z kapitanem, a uczestnicy pełnili wachty kambuzowe i nawigacyjne, zdobywając cenne doświadczenie – podkreśla Janina Skierkowska.
Dodaje, że obydwa projekty spotkały się z dużym zainteresowaniem.
– W warsztatach w Rynie udział wzięło 120 osób z różnych części Polski, natomiast warsztaty morskie zgromadziły 42 uczestników. Praca z osobami niepełnosprawnymi jest niezwykłym doświadczeniem. Uczestnicy warsztatów przełamują bariery i pokazują, jak wiele można osiągnąć pomimo ograniczeń. Uczestnicy warsztatów okazali się niezwykle otwarci na nowe doświadczenia, a żeglarstwo daje im poczucie wolności i sprawczości. To bardzo inspirujące obserwować, jak każdy z uczestników z entuzjazmem zdobywa nowe umiejętności. W imieniu uczestników, organizatorów i instruktorów serdecznie dziękujemy Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za wsparcie finansowe, które pozwoliło na realizację tych wyjątkowych warsztatów. Dziękujemy także wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i udział w tych niezapomnianych wydarzeniach – dziękuje Janina Skierkowska w imieniu Pomorskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych w Kwidzynie.