Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie

Nauczą radzenia sobie z emocjami

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie będzie realizowało program korekcyjno-edukacyjny, który ma między innymi pomóc osobom stosującym przemoc w rodzinie. Trwa obecnie nabór osób chętnych do udziału w programie. Udział w nim jest bezpłatny. Rozpoczęcie cyklu spotkań planowane jest na przełomie maja i czerwca. Jak informuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, program został opracowany w celu wsparcia osób pragnących rozwijać umiejętności w zakresie konstruktywnej komunikacji, regulacji emocji oraz budowania zdrowych i bezpiecznych relacji interpersonalnych. Program stanowi też istotny element działań profilaktycznych oraz interwencyjnych, mających na celu zmianę destrukcyjnych wzorców zachowań na adaptacyjne i prospołeczne. W ramach programu odbędzie się cykl spotkań o charakterze edukacyjnym i korekcyjnym, prowadzonych przez specjalistów z zakresu psychologii, pedagogiki oraz przeciwdziałania przemocy domowej.

– Jego głównym celem jest pogłębienie refleksji nad własnymi zachowaniami, uświadomienie ich konsekwencji oraz nabycie nowych kompetencji umożliwiających funkcjonowanie w sposób oparty na szacunku i współpracy. W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli okazję dokonać autodiagnozy własnych postaw i nawyków komunikacyjnych, rozwinąć umiejętności zarządzania emocjami, w tym radzenia sobie ze stresem i napięciem, przyswoić efektywne strategie rozwiązywania konfliktów bez uciekania się do agresji werbalnej lub fizycznej, zrozumieć mechanizmy negatywnych wzorców zachowań oraz ich wpływ na bliskie relacje, budować zdrowe relacje interpersonalne, oparte na wzajemnym szacunku i empatii oraz rozwinąć umiejętność brania odpowiedzialności za własne działania oraz ich konsekwencje – zapowiada PCPR.

Program skierowany jest do osób, które chcą pracować nad zmianą swoich zachowań i nawyków w relacjach, doświadczają trudności w kontrolowaniu emocji i reakcji w sytuacjach konfliktowych, chcą poprawić swoje umiejętności komunikacyjne i społeczne, są zainteresowane rozwojem osobistym w kontekście relacji interpersonalnych oraz dla osób, które zgłoszą się do udziału w programie z własnej inicjatywy lub zostaną zmotywowane przez instytucje wspomagające rodzinę, stosują przemoc domową, zostaną skierowane przez Zespół Interdyscyplinarny na wniosek grupy diagnostyczno-pomocowej, zostały skazane za czyny związane ze stosowaniem przemocy domowej, wobec których sąd warunkowo zawiesił wykonywanie kary, zobowiązując ich do uczestnictwa w programie, a także osoby, które mają ograniczoną władzę rodzicielską lub są jej pozbawione. PCPR podkreśla, że udział w programie stanowi krok w stronę świadomej zmiany i może być ważnym elementem osobistego rozwoju oraz budowania bardziej satysfakcjonujących relacji. Uczestnicy programu zapoznają się między innymi z mitami oraz stereotypami towarzyszącymi okolicznościom występowania przemocy domowej, źródłami społeczno-kulturowymi przemocy domowej, a także z rodzajami przemocy. Omówione zostaną również konsekwencje nadużywania alkoholu. Program obejmuje zarówno zajęcia indywidualne, jak i grupowe. PCPR podkreśla, że zajęcia prowadzone będą w atmosferze bezpieczeństwa, poufności i profesjonalizmu, co sprzyja otwartości i aktywnemu zaangażowaniu uczestników w proces zmiany.

(op)