Już 40 lat pomaga niepełnosprawnym dzieciom w pokonywaniu wielu barier stojących na drodze ku ich samodzielności. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Barcicach to także przystań dla rodziców potrzebujących fachowego wsparcia w edukacji i rehabilitacji dla swoich dzieci, zanim te wyruszą w dalszą wędrówkę. Pracownicy oraz uczniowie podsumowali uroczyście cztery dekady działalności placówki.
Nie zabrakło występów artystycznych przygotowanych przez dzieci z ośrodka. Zaprezentowany został także film, w formie niemego kina, przedstawiający najważniejsze wydarzenia z czterdziestu lat działalności placówki. Ponieważ urodzinową uroczystość połączono z obchodami Dnia Edukacji Narodowej, podziękowano także pracownikom ośrodka za ich dotychczasowe działania na rzecz dzieci. Goście, którzy przybyli na uroczystość mogli zapoznać się z funkcjonowaniem placówki oraz zwiedzić wszystkie pomieszczenia, w których prowadzone są zajęcia oraz służący do zabawy i wypoczynku. Mimo że działalność placówki i jej osiągnięcia są znane, nie wszyscy wiedzą jak szeroki zakres edukacji niepełnosprawnych dzieci prowadzony jest w Barcicach.
– Jesteśmy placówką oświatową, która kształci dzieci z deficytami intelektu i ze sprzężonymi niepełnosprawnościami oraz z autyzmem, od wczesnego wspomagania poprzez przedszkole, szkołę podstawową i gimnazjum. Mamy także grupy wychowawcze. To dawny internat. Jednak nazwa ta znikła z przepisów – mówi Elżbieta Polakiewicz, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Barcicach.
Pracownicy ośrodka starają się poszerzać bogatą ofertę działań adresowanych do dzieci. Przykładem są różnego rodzaju projekty realizowane w ośrodku.
– Już drugi rok realizujemy projekt „Uwierz w siebie”, który jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. W jego ramach prowadzone są zajęcia pozalekcyjne dla dzieci. W tym roku zakończymy jego realizację. Myślimy jednak już o następnych działaniach. Jesteśmy obecnie w trakcie składania wniosku o przyznanie środków europejskich na realizację projektu związanego ze wsparciem dzieci uczęszczających do przedszkola. Będziemy chcieli stworzyć dodatkową grupę dzieci w wieku od 3 do 5 lat, które objęte zostaną terapią. Oprócz wychowania przedszkolnego, dzieci objęte zostaną fizjoterapią, logoterapią, terapią pedagogiczną oraz psychologiczną, a także innymi rodzajami terapii, które zależeć będą od indywidualnych potrzeb dziecka – zapowiada Elżbieta Polakiewicz.
Dwa lata temu ośrodek został gruntownie zmodernizowany. Dyrektor placówki twierdzi jednak, że zawsze pojawiać się będą nowe potrzeby.
– Zawsze jest coś nowego do zrobienia. Niedawno pozbyliśmy się starego systemu oczyszczania ścieków. Powstała nowa, ekologiczna oczyszczalnia. Wiadomo też, że technika stale idzie do przodu. Chcemy za nią nadążać – twierdzi Elżbieta Polakiewicz.
Goście, którzy odwiedzili ośrodek zgodnie podkreślają, że panuje w nim domowa atmosfera, która sprzyja edukacji i terapii dzieci. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania pracowników placówki, którzy do każdego dziecka podchodzą z ogromnym sercem i zaangażowaniem, pomagając pokonywać przeszkody i odkrywając drzemiące w wychowankach możliwości.