Bogdan Muchowski, Wanda Masalska-Szymanek i goście z powiatu Osterholz przed budynkiem Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach

Goście z powiatu Osterholz w WTZ w Górkach

Goście z powiatu Osterholz, w tym przedstawiciele Powiatowej Rady Seniorów, którzy przebywali w powiecie kwidzyńskim, wzięli udział w konferencji „Osoba niepełnosprawna i seniorzy w nowoczesnym społeczeństwie europejskim”. Konferencja odbyła się w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach, prowadzonego przez Fundację „Misericordia”.

Wydarzenie było jednym z wielu punktów projektu polsko-niemieckiego „Deinstytucjonalizacja – nowe systemy opieki seniorów i osób z niepełnosprawnościami na przykładzie powiatów: kwidzyńskiego i Osterholz”. Na realizację projektu samorząd powiatu uzyskał dofinansowanie w kwocie 17 tys. zł z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Koszt projektu to ponad 37 tys. zł. W jego ramach od 14 do 18 maja odbywały się potkania grup wspierających seniorów i osoby z niepełnosprawnościami. Gości powitała Anna Kowalska, kierownik WTZ w Górkach. Konferencję otworzyła Katarzyna Ochlik-Rafka z zarządu powiatu kwidzyńskiego. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi Jolanta Ważna, wiceburmistrz Kwidzyna, Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie, Krystyna Chodara, kierownik Działu Opiekuńczo-Terapeutycznego w Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie, Wanda Masalska-Szymanek z Rady Fundacji „Misericordia” i Kazimierz Gorlewicz, prezes Fundacji „Misericordia”. Podczas konferencji odbyło się kilka prezentacji. Działania międzypokoleniowe na przykładzie Stowarzyszenia „Seniorzy 50+” przedstawiła Ewa Stec, prezes organizacji, która od lat organizuje wiele działań, które służą aktywizacji seniorów w powiecie kwidzyńskim. Nie zabrakło prezentacji o Warsztacie Terapii Zajęciowej w Górkach, którą przygotował i przedstawił Bogdan Muchowski, długoletni kierownik WTZ w Górkach, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Fundacji „Misericordia”. Iweta Jabłońska, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA”, opowiedziała o powstaniu pierwszego mieszkania wspomaganego w powiecie kwidzyńskim. Przebywanie w mieszkaniu ma przygotować osoby niepełnosprawne, w tym ze spektrum autyzmu, do samodzielnego życia. W drodze do samodzielności lokatorzy mieszkania mogą liczyć na pomoc asystentów oraz specjalistów. Pieniądze na realizację przedsięwzięcia zostały przyznane z funduszy europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. „Mieszkania wspomagane” to projekt komplementarny, w ramach którego realizowane są dwa zadania. Pierwsze to projekt społeczny „Mieszkania wspomagane wraz z usługą opiekuńczą, asystencką lub treningiem samodzielności”, natomiast drugie to zakończony już remont mieszkania dla osób niepełnosprawnych. Liderem projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA”, natomiast partnerami samorządy miasta Kwidzyna oraz powiatu kwidzyńskiego. Losy życiowe podopiecznych przedstawiła Aneta Szymańska, opiekun mieszkania wspomaganego. Bogdan Muchowski, były kierownik WTZ i wiceprzewodniczący Rady Fundacji „Misericordia”, podsumował współpracę na rzecz seniorów i osób z niepełnosprawnością z powiatem Osterholz. Goście z Niemiec mogli zwiedzić pracownie warsztatu i zapoznać się z prowadzonymi w nich zajęciami terapeutycznymi. Jednym z punktów projektu była konferencja, która odbyła się w Kasynie Kultury w Kwidzynie. Jej temat to: „Deinstytucjonalizacja – nowe systemy opieki seniorów i osób z niepełnosprawnościami na przykładzie powiatów: kwidzyńskiego i Osterholz”. W wydarzeniu uczestniczył Tomasz Frejnagiel, starosta kwidzyński. Konferencję otworzyła Ewa Nowogrodzka, dyrektor Kwidzyńskiego Centrum Kultury. O partnerstwie powiatu Osterholz i powiatu kwidzyńskiego mówili Andrzej Zwolak, wicestarosta kwidzyński i Jerzy Godzik, wieloletni starosta kwidzyński, a obecnie radny powiatu kwidzyńskiego. Kwidzyński Uniwersytet Pokoleń przy Kwidzyńskim Centrum Kultury – idea powstania i jego założenia zaprezentowała Ewa Nowogrodzka, dyrektor KCK. Funkcjonowanie Rady Seniorów w gminach oraz w powiecie Osterholz przedstawił Harry Schnakenberg. O nowym systemie opieki w Niemczech, w tym dziennej, wytchnieniowej, wyjazdowej i usługach opiekuńczych opowiedziała Ingeborg Kück. Działalność organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych w powiecie Osterholz zaprezentowała Ursula Schweer. Krąg kobiet wiejskich w powiecie Osterholz to temat prezentacji Gerdy Urbrock. Aktywizacja seniorów z różnego rodzaju niepełnosprawnościami to kolejny temat poruszony podczas konferencji, który omówiła Aurelia Veith. Podczas swojego pobytu w powiecie kwidzyńskim goście z Niemiec odwiedzili między innymi Bibliotekę Miejsko-Powiatową w Kwidzynie, w której przedstawione zostały działania placówki jako miejsca integracji i spotkań seniorów oraz osób z niepełnoprawnością. Odbyła się też wizyta studyjna w Dziennym Domu Pobytu dla seniorów w Kwidzynie, prowadzonym przez kwidzyński hufiec Związku Harcerstwa Polskiego, w którym przedstawiono działania międzypokoleniowe prowadzone w placówce.