Samorząd Kwidzyna ustalił szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne. Nowością w dokumencie przyjętym przez radnych miasta są zapisy o usługach sąsiedzkich, takich jak porządkowanie domu, przyrządzanie posiłków czy pranie odzieży. Projekt uchwały w tej sprawie przedstawił radzie Marek Konieczek, koordynator zespołu ds. społecznych w Urzędzie Miasta Kwidzyna.
– Usługi sąsiedzkie wpisują się w program rządowy „Korpus Wsparcia Seniorów”. W ramach modułu pierwszego programu gmina może uzyskać środki finansowe na realizację tego zadania. Usługi sąsiedzkie są uzupełnieniem usług opiekuńczych, które realizowane są w Kwidzynie – powiedział Marek Konieczek.
Dodał, że od osób, które udzielają usług sąsiedzkich nie są wymagane kwalifikacje i umiejętności tak jak przy świadczeniu usług opiekuńczych. Usługi sąsiedzkie mogą obejmować porządkowanie domu, przyrządzanie posiłków, pranie odzieży, przynoszenie opału i palenie w piecu, wspólne spędzanie czasu wolnego, a także działania pomocowe poza domem, robienie zakupów oraz pomoc w sprawach urzędowych. Usługi sąsiedzkie mogą być świadczone w wymiarze nie większym niż 2 godziny dziennie i nie większym niż 40 godzin w miesiącu. Kolejna zmiana dotyczy tabeli odpłatności. Marek Konieczek podkreślił, że dokonane zmiany są bardziej przyjazne seniorom.
– Analizując dzisiejszą sytuację dochodów seniorów i sytuację rodzinną, po symulacji kosztów i zgłoszonych sygnałach seniorów oraz rady seniorów, progi dochodowe zostały zmienione tak, aby osoba, która przekracza próg dochodowy o przysłowiową złotówkę nie „wskakiwała” w duże odpłatności. Dodatkowo zostały wprowadzone zapisy, które umożliwiają osobom powyżej 90. roku życia uzyskanie usług opiekuńczych bezpłatnie w ilości maksymalnie 10 godzin miesięcznie. Jeżeli będzie potrzeba zwiększenia takich usług, to wówczas zastosowany zostanie tabelaryczny układ odpłatności – stwierdził Marek Konieczek.
Nieodpłatne usługi opiekuńcze przysługują między innymi osobie samotnie gospodarującej nieposiadającej rodziny, której dochód nie przekracza 250% kryterium dochodowego, obecnie jest to kwota 2525 zł.