W dniach od 10 do 12 czerwca na Terenach Rekreacyjno-Wypoczynkowych Miłosna w Kwidzynie odbędzie się XIII Ogólnopolski Mityng w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych. Weźmie w nich udział 100 niepełnosprawnych zawodników.
W tych samych dniach w Sztumie rozegrane zostaną X Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych. Powiat kwidzyński i województwo pomorskie w biegach przełajowych reprezentować będą Patryk Lipiński i Konrad Kaniuk ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Barcicach, Anna Łopacińska z Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie oraz Patryk Rogowski z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie. Ceremonia otwarcia obu imprez odbędzie się 10 czerwca (piątek) o godz. 19.30 na plaży w Sztumie. Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska – Oddział Regionalny Pomorskie.
– 100 zawodników, którzy wezmą udział w biegach przełajowych, wspierać będzie 30 trenerów oraz 40 wolontariuszy. Biegi rozegrane zostaną na dystansach 800, 1600 i 2400 m, w trzech kategoriach wiekowych. Łącznie odbędzie się ok. 100 biegów. Jeśli chodzi o zawody w Sztumie to weźmie w nich udział 35 niepełnosprawnych kajakarzy z całego kraju. Wspierać ich będzie 10 trenerów oraz 20 wolontariuszy. To kolejne zawody, w których chcemy pokazać, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą uprawiać z powodzeniem różne dyscypliny. Zachęcam wszystkich mieszkańców do kibicowania zawodnikom – mówi Ewa Detko-Traczyk, dyrektor oddziału regionalnego Olimpiad Specjalnych w województwie pomorskim.
Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska – Pomorskie z siedzibą w Kwidzynie to organizacja działającą na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Swoją działalnością obejmuje województwo pomorskie. Jako jedyna organizacja pozarządowa organizuje zawody na szczeblu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim zgodnie z Ceremoniałem Olimpijskim (za zgodą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego), które są podsumowaniem całorocznych zajęć rehabilitacyjno-treningowych. Corocznie oddział organizuje ponad 20 imprez sportowych. Uczestniczy w nich ponad 1200 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Dla większości zawodników to jedyna forma zorganizowanego spędzenia czasu wolnego. Na co dzień oddział współpracuje z wieloma instytucjami, organizacjami pozarządowymi, placówkami oświatowymi działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, przy których powstały i działają kluby sportowe Olimpiad Specjalnych.
Zorganizowana działalność w ramach Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska rozpoczęła się na początku 90 lat w województwie pomorskim. Od 1999 roku oddział regionalny funkcjonuje w nowym kształcie administracyjnym. W oddziale działa 31 sekcji, w których na co dzień trenuje 574 zawodników. Uprawiane dyscypliny sportowe to pływanie, lekkoatletyka, koszykówka, badminton, bocce, bowling, kolarstwo, jazda konna, piłka nożna, trójbój siłowy, jazda na wrotkach, żeglarstwo, kajakarstwo, tenis stołowy, tenis ziemny, gimnastyka, hokej halowy, narciarstwo biegowe oraz bieg na rakietach śnieżnych. Oddział jest prekursorem kajakarstwa jako dyscypliny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Współorganizatorzy i organizacje wspierające zawody to Olimpiady Specjalne Polska, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miejski w Kwidzynie, Starostwo Powiatowe w Kwidzynie, Starostwo Powiatowe w Sztumie, Urząd Miasta i Gminy w Sztumie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Krystyny Jankowskiej w Uśnicach oraz Sztumskie Centrum Kultury.
(jk)
Program zawodów
10 czerwca (piątek)
15:00-17:00 – Biegi przełajowe – preeliminacje na dystansie 800 m
14:00-17:00 – Kajakarstwo – sprawdzian pływacki, trening kajakowy, preeliminacje
18:15-18:30 – Biegi przełajowe
19:30-21:00 – Ceremonia Otwarcia – plaża w Sztumie
11 czerwca (sobota)
9:00-12:00 – Kajakarstwo – preeliminacje
13:00-17:00 – Kajakarstwo – zawody w grupach, ceremonie dekoracji
9:00-13:00 – Biegi przełajowe – preeliminacje na dystansach 1600 i 2400 m
13:30-17:30 – Rywalizacja w grupach finałowych na 800 m
12 czerwca (niedziela)
9:00-12:00 – Biegi przełajowe – rywalizacja w grupach finałowych na 1600 i 2400 m, dekoracja zawodników
12:15-12:45 – Ceremonia zamknięcia – Tereny Rekreacyjno-Wypoczynkowe Miłosna
Biegi przełajowe odbywać się będą na Terenach Rekreacyjno-Wypoczynkowych Miłosna, natomiast zawody kajakowe na jeziorze Zajezierskim w Sztumie.