Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma, bo czy warto po świecie się tłuc – śpiewała Maryla Rodowicz. Okazuje się jednak, że prawdziwi cyganie nadal są, a kultura romska ma się dobrze.
To dzięki osobom, które potrafią sprawić, że nie tylko przetrwała, ale nadal rozbudza emocje i tęsknotę za spontanicznością i wolnością. Przez kilka godzin kultura romska ożyła w murach zabytkowego dworku, dzięki pracownikom i uczestnikom Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach (gmina Kwidzyn), prowadzonego przez Fundację „Misericordia”. Bardziej Intensywnej barwy, wszystkiemu co działo podczas festynu, nadał występ kilku członków Cygańskiego Zespołu Pieśni i Tańca Roma na czele z Cezarym Majewskim, dyrektorem i menadżerem grupy.
– Śpiewaliśmy na całym świecie, wystąpiliśmy w wielu filmach, w tym „Wiosenne wody” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, u boku takich aktorów jak Nastassia Kinsky i Timothy Hatton. Niedawno wróciliśmy z tournée po Szwecji. Wyjeżdżamy jednak coraz częściej za chlebem poza Polskę i jest to trochę przykre. Mimo problemów staramy się jednak zachować nasze tradycje. Od urodzenia wychowujemy nasze dzieci w tradycji cygańskiej. To cudowna kultura. Jeśli ktoś jej nie zna, to zapewniam, że warto poznać naszą kulturę i zwyczaje – mówi Cezary Majewski.
Dyrektor zespołu wystąpił razem ze swoją żoną Bożeną oraz synem. Zanim jednak rozpoczął koncert, obejrzał występy dzieci z Przedszkola z Grupami Integracyjnymi, Szkoły Podstawowej nr 6 oraz wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie. Cezary Majewski był pod wrażeniem występów dzieci, a także spontaniczności i radości ze strony niepełnosprawnych uczestników festynu.
– Jednymi z cech naszej kultury są radość i spontaniczność i cieszę się, że to wszystko spotkaliśmy tutaj – twierdzi Cezary Majewski.
Przygotowania do imprezy trwały ponad miesiąc. Przygotowano dekorację oraz stroje nawiązujące do kultury romskiej. Festyn był okazją do prezentacji Warsztatu Terapii Zajęciowej, w którym prowadzona jest rehabilitacja zawodowa i społeczna niepełnosprawnych mieszkańców powiatu kwidzyńskiego.
– Tego typu imprezy, przedstawiające różne kultury, organizujemy cyklicznie od lat. To dobra okazja to pokazania tego, co robimy w naszym warsztacie. Bardzo ważny jest także charakter integracyjny takich spotkań. Przychodzą do nas dzieci i młodzież i bawią razem z niepełnosprawnymi. W ten sposób przełamujemy bariery i obalamy stereotypy dotyczące niepełnosprawności. Cieszę się, że wszystkie placówki, które do nas przyszły tak znakomicie przygotowały się do występów, nawiązując do kultury romskiej. To były wspaniałe występy – podkreśla Bogdan Muchowski, kierownik warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach.
Nie zabrakło tradycyjnego, cygańskiego jadła. Odbyły się także warsztaty ceramiczne i plastyczne oraz pokazy tańca. W imprezie udział wzięli Włodzimierz Dawidowski z zarządu powiatu oraz Kazimierz Gorlewicz, przewodniczący rady miejskiej w Kwidzynie.