Logo programu „Aktywny Samorząd”

Pieniądze na prawo jazdy i elektryczny wózek

Dofinansowanie zakupu i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, prawa jazdy, specjalistycznego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem oraz wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, to tylko niektóre z możliwości jakie daje program „Aktywny samorząd”.

Program adresowany do osób niepełnosprawnych jest finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W powiecie kwidzyńskim realizuje go Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.

– Szczegółowe warunki uczestnictwa osób niepełnosprawnych w poszczególnych obszarach programu dostępne są w siedzibie naszego centrum. Wnioski można pobrać ze stron internetowych naszego centrum lub Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych: www.pfron.org.pl. Dofinansowanie będzie następowało na pisemny wniosek osoby niepełnosprawnej. Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć do 30 września bieżącego roku, w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie przy ul. Grudziądzkiej 30 – informuje Lidia Wiśniewska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.

Zainteresowanie programem jest duże. Pojawiły się jednak pierwsze wątpliwości, które na bieżąco, na swoich stronach internetowych, wyjaśnia PFRON. Dotyczą one dofinansowania zakupu wózka elektrycznego. Oprócz określonych w programie kryteriów, o dofinansowanie zakupu wózka mogą ubiegać się niepełnosprawni, którzy nie mają możliwości poruszania się samodzielnie za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym.

– Brak takiej możliwości powinien wynikać z dysfunkcji charakteryzującej się znacznie obniżoną sprawnością ruchową w zakresie co najmniej jednej kończyny dolnej i górnej. Stan ten może wynikać ze schorzeń o różnej etiologii (m.in. amputacje, porażenia mózgowe, choroby neuromięśniowe) i musi być potwierdzony zaświadczeniem lekarskim – informuje PFRON.

Musi być to jednak lekarz o specjalizacji związanej z rodzajem niepełnosprawności. Niestety PFRON bardzo późno rozpoczął realizację programu i wyznaczył bardzo krótki okres do składania wniosków, który mija 30 września.