Kształtowanie wiedzy z zakresu naturalnych sposobów dbania o zdrowie, zachęcanie do szczepień przeciwko COVID-19, a także profilaktyka związana między innymi z zagrożeniem jakim jest koronawirus, to tematy, które pojawiły się podczas plenerowej imprezy zorganizowanej przez Warsztat Terapii Zajęciowej, prowadzony przez Fundację „Misericordia” w Górkach (gmina Kwidzyn). Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Szlachetne zdrowie…” dofinansowanego przez samorząd powiatu kwidzyńskiego w ramach konkursu „Wspieranie działań w zakresie integracji oraz szeroko rozumianej rehabilitacji zmierzających do ograniczenia skutków niepełnosprawności”.
Impreza odbyła się przy zabytkowym dworku w Górkach, który jest siedzibą WTZ. Gośćmi imprezy byli między innymi Wiesław Wosiak, wicestarosta kwidzyński, Piotr Widz, wiceburmistrz Kwidzyna, Dariusz Wierzba, wójt gminy Kwidzyn, wicewójt Krzysztof Michalski oraz Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie i ksiądz Janusz Kilian, proboszcz Parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Do Górek przyjechała także dr Teresa Bołtuć-Kęsy z Niepublicznego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Rakowcu, która udzielała porad lekarskich w przygotowanym przez organizatorów punkcie medycznym. W imprezie udział wzięli uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej w Koniecwałdzie, Dzierzgoniu i Ryjewie. Wszystkich gości powitał Bogdan Muchowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach.
– W ostatnim czasie przeszliśmy ciężki okres związany z pandemią koronawirusa. Był to trudny czas dla naszych rodzin, przyjaciół i oczywiście dla naszego warsztatu. Po kilkumiesięcznych zawieszeniach działalności wróciliśmy do zajęć i do realizacji różnego rodzaju projektów. Projekt „Szlachetne zdrowie…”, którego celem jest kształtowanie wiedzy z zakresu naturalnych sposobów dbania o zdrowie i budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich w naszym społeczeństwie oraz rozwój psychofizyczny osób niepełnosprawnych na przykładzie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach. Ważne jest, że osoby niepełnosprawne czynnie uczestniczą w życiu społecznym, w tym w propagowaniu i wzbogacaniu wiedzy na temat naturalnych sposobów dbania o zdrowie w dawnych czasach i współcześnie, a szczególnie w odniesieniu do okresu pandemii i po pandemii koronawirusa – powiedział Bogdan Muchowski.
Imprezę poprowadziły Wanda Masalska-Szymanek, psycholog warsztatu i Joanna Kuźniewska, uczestniczka WTZ w Górkach. Podczas spotkania można było również dowiedzieć się o ziołolecznictwie i metodach zapobiegania zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19. Dla uczestników spotkania przygotowano stoiska, przy których serwowano zdrową żywność, taką jak ciasteczka owsiane, pasty wegetariańskie z chlebem i herbaty ziołowe. Było również stoisko z ziołami leczniczymi. Oprócz tego odbył się konkurs medyczno-sprawnościowy, podczas którego 6-osobowe zespoły sprawdzały swoje umiejętności w przenoszeniu osoby rannej w kocu, bandażowaniu kończyn i znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy. Za część artystyczną odpowiadali uczestnicy kwidzyńskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej. Uczestnicy z pracowni artystycznej pod przewodnictwem Joanny Postawy-Wolnik śpiewali piosenki na temat zdrowia. Zorganizowano również konkurs na najlepszy plakat promujący zdrowy styl życia. Plakaty zostały przygotowane przez uczestników WTZ biorących udział w spotkaniu. Z uwagi na wysoki poziom wszystkich prac jury nie było w stanie zdecydować, który plakat był najlepszy – postanowiło więc przyznać pierwsze miejsce wszystkim uczestnikom. Autorzy plakatów otrzymali dyplomy i owoce w torbach ekologicznych. Reprezentacje warsztatów uczestniczące w imprezie otrzymali kosze z upominkami i pamiątkowe zdjęcia. Wszystkie nagrody zostały przygotowane w WTZ w Górkach. Upominki dla niepełnosprawnych uczestników projektu przekazały także Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski w Kwidzynie. Organizatorzy podziękowali za pomoc wolontariuszkom Łucji Barejko i Jolancie Czajkowskiej.
Przemysław Rutkowski