Kurs języka polskiego dla imigrantów prowadzi Punkt Doradczy „Bezpieczna Przystań”, działający przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie. Obecnie uczestniczy w nim 16 osób, głównie z Ukrainy.
– Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, w czwartki i niedziele. Kurs zakończy się w listopadzie. W minioną niedzielę zorganizowaliśmy spacer edukacyjny po Kwidzynie. Uczestnicy kursu zwiedzili między innymi kwidzyńskie muzeum. Poznali także historię i kulturę ziemi kwidzyńskiej. Niektórzy uczestnicy kursu zaskoczyli nas znajomością historii Kwidzyna. Wprawdzie kurs już trwa, ale dalej można korzystać z możliwości nauki języka polskiego. Zapraszam do kontaktu z Punktem Doradczym „Bezpieczna Przystań” – mówi Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Kurs języka polskiego dla osoby dorosłej to łącznie 36 godzin zajęć. Aby wziąć w nim udział, należy wysłać e-mail na adres: i jako temat wpisać „Kurs języka polskiego dla dorosłych”.
To nie jedyna pomoc jaką zapewnia Punkt Doradczy „Bezpieczna Przystań”. Wprawdzie od połowy czerwca nie są prowadzone kontrole graniczne na granicach wewnętrznych, co oznacza zniesienie kontroli sanitarnej i brak obowiązku kwarantanny, ale obostrzenia, w tym ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski oraz kwarantanna, wciąż obowiązują na polskiej granicy stanowiącej jednocześnie granicę zewnętrzną Unii Europejskiej. Dotyczy to także obywateli Ukrainy, Rosji czy Białorusi.
– Pomagamy osobom, które muszą przejść obowiązkową kwarantannę. Korzystamy z pomocy Banku Żywności, z którego pozyskiwana jest żywność, w tym warzywa, które dostarczyliśmy osobom odbywającym obowiązkową kwarantannę. Wprawdzie osoby te radzą sobie, zamawiając często jedzenie, ale wiąże się to z kosztami, dlatego produkty z Banku Żywności pozwala ograniczyć ich wydatki w czasie obowiązkowej izolacji – twierdzi Renata Majda.
Punkt Doradczy dla Cudzoziemców działa w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Hallera 5 w Kwidzynie. Otwarto go w ramach projektu „Otwarte Pomorze-Integracja w działaniu”. Projekt jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI). Realizuje go Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. W punkcie bezpłatne wsparcie mogą uzyskać cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej z powiatów kwidzyńskiego i sztumskiego, którzy legalnie przebywają w Polsce. Doradcy udzielają porad w różnych sprawach, w tym administracyjnych, prawnych, związanych z legalizacją pobytu i pracy, przysługującym cudzoziemcom praw pracowniczych, doradztwa i pomocy integracyjnej, opieki zdrowotnej, opieki nad dziećmi oraz łączenia rodzin, a także opieki socjalnej i w sytuacjach kryzysowych . Punkt służy również pomocą dla pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
(jk)