Dary od franczyzobiorców McDonald's Polska i Fundacji Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem”

Rodzice, których dzieci trafiły na oddział pediatryczny w kwidzyńskim szpitalu, będą mogli korzystać z łóżek podarowanych przez franczyzobiorców McDonald’s Polska i Fundację Ronalda McDonalda. Dar przekazał Jerzy Miąsko, franczyzobiorca McDonalda.

– W tym roku przygotowano 250 łóżek dla szpitali w całym kraju. 220 trafiło już do szpitali, w tym siedem łóżek przekazaliśmy dla szpitala w Kwidzynie. Do przekazania zostało jeszcze kilkadziesiąt łóżek – powiedział Jerzy Miąsko.

Arkadiusz Michalak, prezes Szpitala Zdrowie w Kwidzynie, należącego do sieci szpitali Penta Hospitals International, cieszy się, że dzięki darowi poprawi się komfort rodziców, których dzieci leczone są na oddziale pediatrycznym.

– Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie. Cieszę się ogromnie iż i do nas trafiły łóżka dla opiekunów od Fundacji Rolanda McDonalda. Mam nadzieje, że poprawi to komfort pobytu opiekunów na oddziale pediatrycznym naszego szpitala w trakcie hospitalizacji ich podopiecznych – mówi Arkadiusz Michalak.

Fundacja Ronalda McDonalda powstała w 1974 roku w Filadelfii. Jest częścią międzynarodowej sieci organizacji charytatywnych Ronald McDonald House Charities. Pierwszym celem organizacji było zapewnienia domu, w którym rodziny dzieci przebywających w szpitalu mogłyby odpocząć z dala od oddziału. Oddziały fundacji działają w ponad 60 krajach. Fundacja Ronalda McDonalda w Polsce powstała 9 kwietnia 2002 roku. Organizacja realizowała projekt „Łóżka dla rodziców”, który stał się nowym programem Fundacji Rolanda McDonalda. W 2022 roku ze środków zebranych w ramach 1% sfinansowano zakup ponad 900 łóżek dla rodziców. Trafiły one do 43 szpitali z oddziałami pediatrycznymi w Polsce. Według organizacji w ten sposób wypełniany jest najważniejszy postulat filozofii opieki skoncentrowanej na rodzinie chorego dziecka, zgodnie z którym rodzic jest pełnoprawnym członkiem oddziału pediatrycznego, a także partnerem lekarzy w procesie leczenia dziecka. W ten sposób realizowana jest też misja Fundacji Ronalda McDonalda: „Aby rodzina mogła być razem”. Okazuje się też, że każdy kto odwiedza restauracje McDonalda może wesprzeć działania fundacji. Jerzy Miąsko zachęca wszystkich do kupowania owsianych ciasteczek w restauracjach McDonalda, w tym otwartej niedawno w Kwidzynie.

– Dochód ze sprzedaży ciasteczek w całości przeznaczany jest na cele charytatywne – podkreśla Jerzy Miąsko.

Przypomniał także, że Fundacja Ronalda McDonalda buduje w bezpośrednim sąsiedztwie szpitali domy, które są bezpłatnymi hotelami dla rodziców hospitalizowanych dzieci. W Polsce funkcjonują dwa Domy Ronalda McDonalda: przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie i Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie. W tym roku rozpoczęła się budowa trzeciego Domu Ronalda McDonalda przy Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”. Domy budowane są, prowadzone i w całości finansowane przez Fundację Ronalda McDonalda. Obecnie na całym świecie działa ponad 380 takich domów. Każdego roku fundacja pomaga ok. 9 mln dzieci oraz ich rodzinom na całym świecie.