Niewidoma uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej trzymająca Czytaka

Czytaki dla niewidomych i niedowidzących

Czytak to bardzo proste urządzenie, które umożliwia odtwarzanie audiobooków, czyli książek mówionych. Można je wypożyczyć w filii nr 2 Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie (w budynku Szkoły Podstawowej nr 6). Z urządzenia korzysta między innymi Urszula Holc, niewidoma mieszkanka Kwidzyna, dla której audiobooki stały się alternatywą dla książek brajlowskich.

– Czytelnicy z wadą wzroku mogą korzystać z czytaków, których kupiliśmy więcej. To urządzenia bardzo proste w obsłudze, oferujące ok. 2000 książek mówionych, czyli audiobooków. Wśród nich są nowości, ale także klasyka literatury. Czytaki udostępniane są także bezpłatnie – mówi Piotr Widz, dyrektor Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie.

Filia Biblioteki Miejsko-Powiatowej to jedyne miejsce w Kwidzynie, w którym osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mogą znaleźć dla siebie odpowiednie książki. W zbiorach znajdują się nie tylko tradycyjne książki, ale także takie, których można posłuchać na płytach CD oraz w formacie mp3. Ze zbiorów mogą również korzystać terapeuci, nauczyciele, studenci oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych. Filia posiada literaturę specjalistyczną, z zakresu medycyny, rehabilitacji i pedagogiki specjalnej oraz czasopisma specjalistyczne i materiały alternatywne, w tym książki-zabawki, układanki edukacyjne. Osoby, które z powodu swojej niepełnosprawności lub przewlekłej choroby nie mogą opuścić mieszkania, mogą liczyć na dostarczanie określonych pozycji księgozbioru do domu.

Biblioteka Miejsko-Powiatowa uruchomiła także usługę dla osób, które nie mogą korzystać z wersji papierowej, chociażby z powodu zbyt małej czcionki. Mogą one już wypożyczać nieodpłatnie na jeden miesiąc urządzenie do czytania e-booków. Czytelnicy mają obecnie do dyspozycji ponad 3000 książek oraz ok. 100 nowości. Dziesięć czytników znajduje się do dyspozycji czytelników w mediotece biblioteki znajdującej się w budynku przy ul. Piłsudskiego 21. Książki są udostępniane z wolnej domeny publicznej, ale dostępne są także nowości biblioteczne. Wprawdzie czytniki są bezpłatne, ale należy je zwrócić w terminie. Kara za przetrzymanie czytnika e-booków wynosić będzie dwa złote za każdy dzień. Biblioteka będzie informowała czytelników za pośrednictwem SMS o zbliżającym się terminie zwrotu czytnika oraz przekroczeniu czasu wypożyczenia.

(jk)

Niewidoma uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej trzymająca Czytaka