„Jesteśmy potrzebni” to nazwa projektu zrealizowanego przez Fundację Wspierania Społeczności Lokalnych „Sapere Aude”. Jego celem była integracja różnych środowisk, w tym osób niepełnosprawnych. Realizację projektu rozpoczęli w maju pracownicy fundacji zatrudnieni w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Okrągłej Łące przy wsparciu wolontariuszy, w tym pań z Koła Gospodyń w Okrągłej Łące oraz wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie.
– Oprócz integracji różnych grup społecznych, celem działań było pobudzenie poczucia tolerancji i zrozumienia. Zaplanowaliśmy kilka spotkań lokalnej społeczności z podopiecznymi Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Okrągłej Łące, a także wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie. Pierwsze, pod nazwą „Święto Rodziny” odbyło się na początku czerwca na Terenach Rekreacyjno-Wypoczynkowych „Miłosna” w Kwidzynie. Podczas spotkania zorganizowano zawody sportowe, odbyły się przejażdżki bryczką i można było zwiedzić mini-zoo. Panie z Koła Gospodyń w Okrągłej Łące przygotowały ciasta oraz kiełbaski, które zostały upieczone nad ogniskiem – mówi Hanna Gburczyk, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Okrągłej Łące.
Kolejną imprezą, zorganizowaną w ramach projektu, było „Powitanie lata”.
– Spotkaliśmy się 29 czerwca. Impreza zbiegła się z zakończeniem roku szkolnego w naszym ośrodku. Podczas spotkania goście zapoznali się z całoroczną pracą naszej placówki oraz osiągnięciami wychowanków. Korzystając z ładnej pogody, można było pospacerować, omawiając zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas wakacji. Ostatnią z zaplanowanych imprez było „Święto ziemniaka”, zorganizowane we wrześniu. Uczestnicy wykorzystując dary natury, w tym ziemniaki i marchew, wykonali różne prace plastyczne. Wspólnie, według przepisu wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie, wykonana została sałatka ziemniaczana. Jej degustacja nastąpiła wraz z konsumpcją kiełbasek upieczonych na grillu, gdyż pogoda nie dała nam przeprowadzić tej imprezy na świeżym powietrzu. Atrakcją były też zorganizowane zawody sportowe – twierdzi Hanna Gburczyk.
W tym miesiącu podczas spotkań w MOW oraz w siedzibie Koła Gospodyń uroczyście podsumowano projekt oraz wręczono upominki i dyplomy wolontariuszom.
– Wszystkie działania możliwe były dzięki funduszom pozyskanym z Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Lokalnej Fundacji Filantropijnej „Projekt” w Kwidzynie. Mamy nadzieję, że realizacja projektu wpłynęła na integrację mieszkańców gminy Sadlinki, a OREW zyskał rangę miejsca konsolidacji mieszkańców, ważnych wydarzeń społecznych i kulturalnych. Imprezy były doskonałym miejscem wymiany doświadczeń i wiedzy, poczynając od przepisów kulinarnych, na wsparciu w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych kończąc – podkreśla Hanna Gburczyk.