Dr Christian Meyl ogląda sprzęt do rehabilitacji

Joannici odwiedzili wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego

Przedstawiciele Zakonu Joannitów odwiedzili wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego w Górkach. Wypożyczalnia funkcjonuje przy zabytkowym dworku, który jest siedzibą Warsztatu Terapii Zajęciowej, prowadzonego przez Fundację „Misericordia”. Można w niej wypożyczyć wózki inwalidzkie, kule, balkoniki oraz specjalne łóżka do opieki nad obłożnie chorymi. Wypożyczalnię od lat wspiera Zakon Joannitów, w tym dr Christian Meyl, który osobiście angażuje się w pozyskiwanie sprzętu rehabilitacyjnego.

Ostatni transport darów dotarł do Górek pod koniec września bieżącego roku. Były to między innymi nowe chodziki, wózki inwalidzkie oraz maty do ćwiczeń. Kazimierz Gorlewicz, prezes Fundacji „Misericordia”, który był pomysłodawcą i inicjatorem utworzenia wypożyczalni, zapoznał dr Christiana Meyla z obecną sytuacją wypożyczalni oraz planami dotyczącymi jej dalszego funkcjonowania. Obecnie sprzęt znajduje się w pomieszczeniach użyczonych fundacji przez Kwidzyński Park Przemysłowo Technologiczny. W przyszłości planowana jest budowa nowych pomieszczeń, w których zgromadzony zostanie cały sprzęt rehabilitacyjny. Dr Christian Meyl znany jest ze wspierania osób chorych, niepełnosprawnych i potrzebujących w Kwidzynie i powiecie kwidzyńskim. Zakon Joannitów, który reprezentuje dr Christian Meyl, razem z samorządem miasta i przy współpracy Towarzystwa Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej „Ojczyzna” prowadzi stację socjalną, która pomaga między innymi osobom starszym, obłożnie chorym oraz niepełnosprawnym. Potrzebujący mieszkańcy mogą korzystać z usług apteki funkcjonującej w jej ramach. W 2015 roku dr Christian Meyl otrzymał z rąk burmistrza Kwidzyna tytuł Człowieka Roku. W 2018 roku został Honorowym Obywatelem miasta Kwidzyna. Podczas uroczystości podkreślił jak ogromne znaczenie ma dla niego wspieranie potrzebujących.

– Zgodnie ze słowami założyciela naszego zakonu jesteśmy po to, aby służyć ludziom, aby zmniejszać ich cierpienia i ubóstwo czynić bardziej znośnym – bez korzyści dla nas samych. Tym samym jesteśmy apolityczni, otwarci na świat, a pomoc bliźniemu jest u nas zawsze na pierwszym planie – podkreślił wówczas dr Christian Meyl.

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w Górkach użycza sprzęt nieodpłatnie. Podpisywana jest jedynie umowa na jego użyczenie. Po za kończeniu rehabilitacji sprzęt wraca do wypożyczalni. Każdego roku wypożyczonych jest ok. 600 szt. sprzętu rehabilitacyjnego, w tym między innymi łóżek do opieki nad obłożnie chorymi, chodzików, wózków inwalidzkich oraz kul.

W sprawie wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego najlepiej kontaktować się osobiście w czasie pracy Warsztatu Terapii zajęciowej w Górkach, od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-15:00. Fundacja „Misericordia”, Warsztat Terapii Zajęciowej, Górki 4, tel. 55 279 35 64.

Dr Christian Meyl ogląda sprzęt do rehabilitacji
Dr Christian Meyl z Kazimierzem Gorlewiczem