Jubileusz 65-lecia Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie

Twórczo, aktywnie, odpowiedzialnie wobec siebie, społeczeństwa, środowiska, przyszłości – to wizja, która charakteryzuje działalność Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Kwidzynie. W tym roku MOW obchodzi jubileusz 65-lecia. Z tej okazji w kwidzyńskim teatrze odbyła się uroczysta gala.

Gości powitała Anna Jankowska, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie. Wśród osób, które przybyły na uroczystość byli między innymi senator Leszek Czarnobaj, Józef Sarnowski z zarządu województwa pomorskiego, Jerzy Śnieg, przewodniczący rady powiatu kwidzyńskiego, Wiesław Wosiak, wicestarosta kwidzyński i Piotr Widz, wiceburmistrz Kwidzyna. Obecni byli przedstawiciele szkół, placówek, organizacji pozarządowych, instytucji i służb współpracujących z ośrodkiem, w tym policji oraz sądu. Na scenie zaprezentowały się 68 Drużyna Harcerska „Wesołe Włóczęgi” oraz Młodzieżowa Drużyna Strażacka, działająca w placówce. Prezentacja drużyny strażackiej była okazją do przypomnienia pożaru, który 4 grudnia 2004 roku niemal doszczętnie zniszczył gmach ośrodka. Udało się go odbudować i nie tylko przywrócić budynkowi dawną świetność, ale gruntownie zmodernizować. Na uroczystość przybyły także byłe wychowanki ośrodka, które nie kryły wzruszenia i dziękowały swoim dawnym wychowawcom między innymi za pokazanie właściwej drogi, która doprowadziła je do samodzielności. Gala była okazją do przypomnienia historii MOW oraz jej obecnej działalności. Goście obecni na uroczystości złożyli życzenia wszystkim pracownikom i wychowankom ośrodka. Były także prezenty. Józef Sarnowski z zarządu województwa pomorskiego w imieniu marszałka Mieczysława Struka i całego samorządu województwa pomorskiego, przekazał na ręce Anny Jankowskiej bon na zakup samochodu służbowego dla ośrodka. Uroczystość w teatrze zakończono wspólnym odśpiewaniem hymnu ośrodka. Twórcza resocjalizacja realizowana jest w ośrodku między innymi przez zajęcia teatralne, harcerstwo i autorskie programy. Co roku MOW jest organizatorem Forum Teatralnego Placówek Kształcenia Specjalnego. W placówce aktywnie działa wolontariat. Wychowanki ośrodka można spotkać między innymi w Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie.