Biała sylwetka osoby na wózku inwalidzkim na ciemnoniebieskim tle, która jest symbolem niepełnosprawności

Karty parkingowe nie dla wszystkich

Z początkiem lipca weszły w życie zmiany dotyczące przyznawania i wydawania kart parkingowych. Karty parkingowe wydawane są obecnie przez Przewodniczącego Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

Mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego będą musieli w tej sprawie jeździć do Malborka. Nowy system wydawania kart dotyczy wyłącznie osób o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

– W przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności karta przysługuje jedynie osobie z określoną przyczyną niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna). Nie każdej osobie, posiadającej orzeczenie o stopniu znacznym lub umiarkowanym, z powyższymi symbolami, zostanie przyznana karta parkingowa. Zależy to od decyzji lekarza orzecznika oraz stopnia naruszenia sprawności organizmu – informuje Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.

Poza tym karta przysługuje osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia, która ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Karty parkingowe, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność do dnia określonego jako data ważności karty, nie dłużej niż do dnia 30 listopada 2014 roku. Kartę parkingową wydaje (za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej) Przewodniczący Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, na podstawie wydanego przez Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Karta parkingowa będzie wydawana na okres ważności wydanego orzeczenia, jednakże nie dłużej niż na okres 5 lat, a placówce na okres 3 lat. Nowe przepisy wprowadziły obowiązek zabezpieczenia miejsc parkingowych we wszystkich strefach parkowania. Określają one powierzchnię takich miejsc, w zależności od wielkości strefy. Zgodnie z nowymi zapisami nie będzie pobierana opłata za sam dojazd do miejsca publicznego. Oprócz obowiązujących obecnie kary 500 zł i 5 punktów karnych, pojawiła się grzywna do 2 tys. zł za a nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową.

(op)

Karty parkingowe dla mieszkańców powiatu kwidzyńskiego wydawane będą w siedzibie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Malborku przy ul. Armii Krajowej 70, tel. 55 247 26 96, tel./fax 55 272 80 80. Szczegółowych informacji dotyczących kart parkingowych udziela Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Malborku, natomiast wnioski o ich wydanie można pobrać w siedzibie PCPR w Kwidzynie przy ul. Grudziądzkiej 30 lub na stronie internetowej centrum: www.kwidzyn.epcpr.pl, a także na stronie internetowej Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Malborku http://bip.pzon.powiat.malbork.pl. Wniosek do pobrania znajduje się w zakładce: formularze.