Uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie podczas rehabilitacji

Koniec pieniędzy z algorytmu

Nie ma już pieniędzy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na rehabilitację społeczną i zawodową. Samorząd powiatu otrzymał o ok. pół miliona złotych mniej niż w ubiegłym roku. To niespełna 2 mln zł. Spowodowało to, że samorząd zdecydował o zmniejszeniu poziomu dofinansowania różnych form rehabilitacji, aby objąć pomocą jak największą grupę osób.

– Środki, które otrzymaliśmy w tym roku były dużo mniejsze niż w roku ubiegłym i praktycznie już w kwietniu zostały rozdysponowane. Niestety już ich nie mamy. Trudno określić czy otrzymamy jakieś dodatkowe pieniądze w tym roku. Zrealizowaliśmy zadania, które zostały przyjęte w uchwale rady powiatu. Pieniądze zostały przeznaczone na turnusy rehabilitacyjne dzieci i młodzieży. Nikomu nie odmówiliśmy. Jeśli chodzi o bariery architektoniczne, dofinansowana została budowa kilku podjazdów dla osób dorosłych, poruszających się na wózkach. Wsparcie otrzymały także dzieci i młodzież na dostosowanie łazienek, ale w porównaniu z 2012 rokiem było bardzo pieniędzy. Bardzo duże zapotrzebowanie jest na środki ortopedyczne. Nie jesteśmy w stanie zapewnić wsparcia wszystkim. Przypomnę, że osoba niepełnosprawna musi otrzymać najpierw dopłatę z Narodowego Funduszu Zdrowia. Później część kosztów, czyli tzw. opłata pacjenta może podlegać refundacji ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nie mamy już na to pieniędzy, ale osoby, które nie otrzymały wsparcia w tym roku, mogą się o te środki starać w 2014 roku. Otrzymają pieniądze w pierwszej kolejności. Warunkiem jest jednak wcześniejsza dopłata z NFZ – wyjaśnia Renata Majda z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.

Dodaje, że zdarza się, iż osoby niepełnosprawne najpierw z własnych pieniędzy finansują różne zadania związane z likwidacją barier architektonicznych, a dopiero później występują o refundację kosztów. Nie mogą wówczas liczyć na finansowe wsparcie.

– Tak nie można robić, gdyż traci się wówczas możliwość refundacji. Zdarza się, że ktoś wykonana podjazd lub dostosuje do swoich potrzeb łazienkę, a później oczekuje od nas zwrotu kosztów. Nie ma takiej możliwości, dlatego jeszcze raz podkreślam, że jeżeli chce się uzyskać refundację ze środków PFRON, należy złożyć najpierw wniosek i nie wykonywać żadnych prac. Niestety, środków na to zadanie już nie mamy. Poza tym osoby, które nie dostały dofinansowania, związanego z ubieganiem się o środki na likwidację barier architektonicznych, muszą w przyszłym roku rozpocząć całą procedurę od nowa – twierdzi Renata Majda.

PCPR ma zabezpieczone pieniądze na funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej.

– Pieniędzy na realizację tego zadania nie zabraknie. Na pozostałe zadania, które określone zostały w ustawie o rehabilitacji i pochodzą z algorytmu, według którego przekazuje się pieniądze na poszczególne powiaty, pieniędzy już dawno nie mamy – mówi Renata Majda.

(jk)

Uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie podczas rehabilitacji