Biała sylwetka osoby na wózku inwalidzkim na ciemnoniebieskim tle, która jest symbolem niepełnosprawności

Nowe karty parkingowe

Nowe karty parkingowe, umożliwiające osobom niepełnosprawnym oraz instytucjom, które w ramach swojej działalności zajmują się dowozem, parkowanie w miejscach do tego przeznaczonych, zaczną obowiązywać od grudnia przyszłego roku.

Dotychczasowe karty zachowają swoją ważność do końca listopada przyszłego roku. O zmianach, wprowadzonych przez sejm, poinformował poseł Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, podczas swojego pobytu w Kwidzynie.

– Przez lata obowiązywała kara grzywny w wysokości 50 zł. Straże gminne mówiły, że nie są w stanie wyegzekwować przestrzegania prawa. Jeżeli ktoś raz na jakiś czas dostał mandat, to i tak mu się opłacało. W 2009 roku wprowadziliśmy mandat w wysokości 500 zł i pięć punktów karnych. W ostatni piątek sejm wprowadził uregulowanie, które jeszcze bardziej porządkuje sprawy parkingowe – mówi Sławomir Piechota.

Zmiany, po ich przyjęciu, podczas konferencji prasowej w sejmie, omówił poseł Marek Plura.

– Postanowiliśmy zweryfikować istniejący system w taki sposób, aby dotyczył on wyłącznie osób o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, o ile mają istotne trudności w samodzielnym poruszaniu się. Nie mówimy o tym, czy są to osoby niepełnosprawne ruchowo, tak jak ja, czy osoby niewidome. O tej kwalifikacji będą decydowały powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Kart parkingowych jest w Polsce wiele. Nie wiemy jednak ile, gdyż nie jest prowadzona ewidencja. Z szacunkowych wyliczeń jest ich ponad 500 tysięcy. Nierzadko, a to wiemy z informacji straży miejskich i policji, są to karty osób, które już nie żyją lub są wykorzystywane przez członków rodziny, ale nie do przewożenia osób niepełnosprawnych, ale w innych swoich sprawach. Tym nadużyciom chcemy się przeciwstawiać, wprowadzając okresowość ważności karty – mówi Marek Plura.

Karta imienna wydawana osobie niepełnosprawnej będzie ważna przez pięć lat, natomiast karta wydawana instytucjom, wspierającym osoby niepełnosprawne, będzie wydawana na trzy lata. Nowe karty umożliwią jej weryfikację przez policję i straż miejską. Utworzona zostanie centralna ewidencja posiadaczy kart parkingowych w ramach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Opłata za jej wydanie nie będzie przekraczała 25 zł. Kart nie będzie wydawał starosta, jak to jest obecnie, ale przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Wprowadzono także obowiązek zabezpieczenia miejsc parkingowych we wszystkich strefach parkowania. Nowe zapisy określają powierzchnię takich miejsc, w zależności od wielkości strefy. Zgodnie z nowymi zapisami nie będzie pobierana opłata za sam dojazd do miejsca publicznego. Oprócz obowiązujących obecnie kary 500 zł i 5 punktów karnych pojawi się grzywna do 2 tys. zł za a nieuprawnione posługiwanie się kartą. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2014 roku z niewielkimi wyjątkami. Od września przyszłego roku zacznie obowiązywać przepis dotyczący wyznaczania miejsc parkingowych. Dopiero od stycznia 2016 roku zacznie działać centralna ewidencja posiadaczy kart parkingowych, w ramach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.