Artyści podczas występu

Kto śpiewa, dwa razy się modli

W obecnych czasach zanika tradycja wspólnego śpiewania podczas biesiad i spotkań towarzyskich. Jesteśmy na co dzień zarzucani różnorodnymi utworami muzycznymi, w większości nie przedstawiającymi większej wartości. Zapominamy o zbawiennym wpływie muzyki na nasze codzienne życie. Zapominamy, że m.in. poprzez obcowanie z melodią i rytmem rozwijamy swój intelekt, wrażliwość i poszerzamy horyzonty myślowe.

Muzyka i śpiew mogą stać się także wyrazem miłości do Stwórcy – wszak „kto śpiewa dwa razy się modli” – twierdzą organizatorzy Integracyjnego Przeglądu Piosenki Religijnej, który odbył się w Kwidzyńskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Górkach (gmina Kwidzyn).

Organizatorem imprezy był Warsztat Terapii Zajęciowej w Kwidzynie, z siedzibą w Górkach, prowadzony przez Fundację „Misericordia”. W organizację włączyli się: Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny, Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kwidzynie oraz Kwidzyńskie Centrum Sportu i Rekreacji. W przeglądzie wzięły udział zespoły z warsztatów terapii zajęciowej z województwa pomorskiego. Powiat kwidzyński reprezentował Warsztat Terapii Zajęciowej w Kwidzynie oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kwidzynie.

Przegląd otworzył Jerzy Godzik, starosta kwidzyński. Zespoły oklaskiwali między innymi Jerzy Śnieg, przewodniczący rady powiatu kwidzyńskiego, Włodzimierz Dawidowski z zarządu powiatu oraz Kazimierz Gorlewicz, prezs Fundacji „Misericordia” w Kwidzynie. O duchowym znaczeniu piosenki religijnej mówił ks. Wiesław Paradowski, proboszcz parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Kwidzynie. Imprezę prowadził ks. Radosław Kluska z kościoła parafialnego p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Malborku. Bogdan Muchowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie ma nadzieję, że wszyscy uczestnicy przeglądu wyjechali z Kwidzyna i gminy Kwidzyn zadowoleni.

– Cieszę się, że wszystkie zespoły, które zadeklarowały swój przyjazd wzięły udział w przeglądzie. Niektórzy musieli wstać bardzo wcześnie, aby dojechać do Kwidzyna. Tak było w przypadku Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku. Członkowie zespołu, którzy zaśpiewali podczas naszej imprezy, aby zdążyć na czas musieli wstać o czwartej rano. Realizacja naszej integracyjnej imprezy nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie samorządu powiatu. Ze Starostwa Powiatowego w Kwidzynie otrzymaliśmy dofinansowanie, w ramach wspierania działań w zakresie integracji oraz szeroko rozumianej rehabilitacji zmierzającej do ograniczenia skutków niepełnosprawności. Pomieszczeń, w których zorganizowaliśmy przegląd, użyczył nam zarząd Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Wsparcie w organizacji imprezy uzyskaliśmy także z Kwidzyńskiego Centrum Sportu i Rekreacji, Gminnego Ośrodka Kultury oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Chciałem podziękować wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania oraz wzięli udział w przeglądzie. Dziękuję także rodzicom uczestników naszego warsztatu, którzy włączyli się w przygotowania imprezy – mówi Bogdan Muchowski.

Dodaje, że ma nadzieję, że nie będzie to ostatnia tego typu impreza, a jej organizacja otworzy drzwi do organizowania kolejnych przeglądów w przyszłości.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody za udział w przeglądzie. Wręczył je Włodzimierz Dawidowski z zarządu powiatu, który podkreślił, że z przyjemnością uczestniczył w kolejnej, zorganizowanej przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Kwidzynie, bardzo udanej imprezie. Pogratulował wszystkim uczestnikom przeglądu.

Integracyjnemu Przeglądowi Piosenki Religijnej towarzyszyła wystawa fotograficzna ilustrująca działalność kwidzyńskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej. Fryzjerka Kamila Jasińska chętnym uczestniczkom przeglądu układała włosy. Nie zabrakło także ciepłego poczęstunku oraz słodkości.