Dziewczynka korzysta z programu do komunikacji AAC

Łamanie komunikacyjnych barier

Dzieci z ciężkimi zaburzeniami w porozumiewaniu się będą mogły liczyć na kontynuację projektu „Wspomaganie umiejętności porozumiewania się – likwidacja barier w komunikowaniu się dzieci i młodzieży niepełnosprawnych lub zagrożonych niepełnosprawnością i ich rodziców z terenu powiatu kwidzyńskiego”.

Projekt realizowany jest od 2012 roku dzięki dotacji samorządu powiatu. Jego realizatorem jest Stowarzyszenie Rehabilitacyjne Centrum Rozwoju Porozumiewania w Kwidzynie.

– Cieszę się, że po raz kolejny możemy pomóc dzieciom i ich rodzicom z powiatu kwidzyńskiego. W tym roku obejmiemy pomocą większą grupę dzieci z ciężkimi zaburzeniami w porozumiewaniu się. Przypomnę, że projekt jest adresowany do niepełnosprawnych dzieci od urodzenia do 18 roku życia, dzieci zagrożonych niepełnosprawnością, które posiadają skierowanie na rehabilitację leczniczą oraz niepełnosprawnej młodzieży do 25 roku życia, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Podobnie jak w roku ubiegłym prowadzić będziemy dwa główne zadania. Pierwsze obejmie 30 dzieci z ciężkimi zaburzeniami w porozumiewaniu się. Zorganizowane zostaną dodatkowe zajęcia oraz spotkania superwizyjne. Tak jak zawsze rodzice będą mogli liczyć także na doradztwo w sprawie doboru specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, pomocy terapeutycznych i edukacyjnych, a także dotyczące pracy z dzieckiem w domu. Będą mieli także dostęp do wypożyczalni. Nasze drugie zadanie polega na doradztwie i wypożyczaniu sprzętu pozostałym dzieciom z terenu powiatu. Z naszych działań skorzysta ponad 300 dzieci. Realizacja projektu rozpoczęła się 15 maja i potrwa do połowy grudnia. Cieszę się także z tego, że program będzie realizowany już w bardzo dobrych warunkach, które powstały po modernizacji siedziby Samodzielnego Publicznego Ośrodka Terapii i Rehabilitacji dla Dzieci w Kwidzynie i Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej – mówi Emilia Donajska, prezes Stowarzyszenia Rehabilitacyjnego Centrum Rozwoju Porozumiewania w Kwidzynie.

Uczestnicy projektu objęci zostaną specjalnymi programami. Udzielone zostaną im instruktaże, które pozwolą wykorzystać wszystkie pomoce. Do rąk dzieci, młodzieży i ich rodziców trafią również specjalne opracowania, materiały, pomoce terapeutyczne i rehabilitacyjne. W ramach projektu będzie można skorzystać z dostosowania i konfigurację sprzętu, w tym komputera ze specjalistycznym oprogramowaniem. Specjaliści stowarzyszenie zapewnią doradztwo w zakresie doboru placówki dla dziecka, a także przygotują do podjęcia edukacji.

– Realizacja projektu uwzględnia przede wszystkim potrzeby dziecka niepełnosprawnego i zagrożonego niepełnosprawnością, ale także potrzeby jego rodziny, które nie są w wystarczającym stopniu zaspokajane przez instytucje funkcjonujące w powiecie kwidzyńskim. Potrzeby te zostały zidentyfikowane poprzez analizę problemów z jakimi zgłaszali i zgłaszają się rodzice dzieci niepełnosprawnych z całego powiatu, korzystający na co dzień z terapii i rehabilitacji w Samodzielnym Publicznym Ośrodku Terapii i Rehabilitacji dla Dzieci i Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Cieszę się, że możemy kontynuować nasze działania w ramach tego projektu – twierdzi Emilia Donajska.

(jk)

Dziewczynka korzysta z programu do komunikacji AAC