Flaga Ukrainy

Mieszkańcy powiatu solidarni z Ukrainą

Przygotowywane są miejsca dla uchodźców w powiecie kwidzyńskim. Pomoc oferują wszystkie samorządy gmin oraz mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego. Tworzone są bazy lokali, w których będą mogli schronić się uciekinierzy przed wojną. Powstało wiele miejsca zbiórek darów. Uruchomione zostały numery telefonów, pod które można dzwonić zgłaszając chęć pomocy.

Pomoc dla Ukrainy – powiat kwidzyński

W pomoc dla Ukrainy angażuje się samorząd powiatu kwidzyńskiego. Wszyscy, którzy wyrażają chęć udzielenia azylu rodzinom przybywającym z atakowanej Ukrainy, proszeni są o kontakt z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kwidzynie pod numerami telefonów 55 646 50 35 i 55 646 50 31 w godz. 7:00-15:00 oraz pod numerami telefonów 500 056 115 lub 607 587 334 w godz. 15:00-17:00. Można także kontaktować się za pomocą poczty elektronicznej: kryzys@powiatkwidzynski.pl. Powiat publikuje listę potrzebnych produktów i środków dla mieszkańców Ukrainy. Środki te będą przekazane potrzebującym na Ukrainie, w tym oczekującym przed przejściami granicznymi.

Pomoc dla Ukrainy – miasto Kwidzyn

W ciągu dwóch pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę tylko w Kwidzynie zgłosiło się 29 rodzin, które chcą przyjąć ukraińskie rodziny pod swój dach. W Kwidzynie mieszkańcy składają także deklaracje o wolnych mieszkaniach, pokojach w domach oraz w innych lokalach wyposażonych w łazienki i aneksy kuchenne, które chcą oddać do dyspozycji uchodźców. Proponują również wyposażenie pustych lokali w niezbędny sprzęt, w tym meble, lodówki czy kuchenki. Osoby, które musiały opuścić swoje domy na Ukrainie, będą mogły schronić się w hali sportowej Kwidzyńskiego Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. 11 Listopada. W hali przygotowanych jest ok. 40 miejsc. Samorząd powiatu udostępnia natomiast dużą halę sportową przy ul. Żwirki i Wigury w Kwidzynie. Niezbędne wyposażenie zapewnia wojewoda pomorski. Pomoc zaoferowali także kwidzyńscy tłumacze. Utworzona została już baza miejsc tymczasowego zakwaterowania dla osób, które musiały opuścić Ukrainę. Osoby, które chcą udostępnić mieszkanie, pokój lub nieruchomość mogą zgłaszać swoją chęć do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pod numerami telefonów: 55 646 46 38 (pn. – pt. w godz. 7:00-15:00, 695 999 810 (w weekendy i po godz. 15:00) lub za pomocą poczty elektronicznej: stacjasocjalna@mopskwidzyn.pl. Zgłaszając mieszkanie lub pokój należy podać dane kontaktowe oraz podstawowe informacje o lokalu, w tym adres, powierzchnię, obecne wyposażenie lub konieczność uzupełnienia i czas udostępnienia.

Pomoc dla Ukrainy – miasto i gmina Prabuty

Zbiórki z pomocą humanitarną prowadzone są w Szkole Podstawowej nr 2 w Prabutach (w godz. 9:00-17:00), Szkole Podstawowej w Trumiejkach (w godz. 7:30-15:00), Szkole Podstawowej w Rodowie (w godz. 7:30-17:00), Szkole Podstawowej w Obrzynowie (w godz. 7:00-16:00). Zbiórki prowadzone są we wszystkich jednostkach OSP w mieście i gminie Prabuty, w tym w remizach OSP w Prabutach, Kołodziejach, Trumiejkach, Sypanicy, Obrzynowie, Jakubowie, Szramowie, w godz. 18:00-20:00 oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Prabutach, w pawilonie II administracja, w godz. 9:00-13:00. Do tych punktów należy dostarczać środki higieny i czystości, w tym płyny do kąpieli/pod prysznic/ mydło, dezodoranty, pastę do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie, bieliznę damską, męską i dziecięcą, podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry), worki na śmieci, środki dezynfekujące/alkohol do dezynfekcji, maski filtrujące lub jednorazowe. Dostarczać można też żywność, w tym wodę, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania, narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik) oraz koce zwykłe i termiczne, śpiwory, podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace, płaszcze przeciwdeszczowe, zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie, w tym latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy, podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie). Osoby, które są zainteresowane przyjęciem uchodźców, mogą kontaktować się pod numerami tel. 55 626 41 45 lub 695 267 700. Koordynatorem działań pomocowych związanych z przyjmowaniem uchodźców jest Jędrzej Krasiński, sekretarz miasta i gminy Prabuty.

Pomoc dla Ukrainy – gmina Sadlinki

W Urzędzie gminy Sadlinki (od godz. 8:00) przyjmowane są dary dla potrzebujących z Ukrainy. Mieszkańcy mogą przynosić: suchą żywność (np. makarony, ryże, kasze) oraz wszelkiego rodzaju konserwy, z wyłączeniem szklanych opakowań, artykuły higieniczne dla dzieci i dorosłych, w tym pampersy, mleka modyfikowane oraz środki higieny osobistej, środki czystości, środki opatrunkowe, koce, pościel, ubrania (mile widziane ubrania dla niemowląt). Koordynatorem pomocy dla Ukrainy jest Szymon Figurski, tel. 515 565 419.

Pomoc dla Ukrainy – gmina Gardeja

W gminie zorganizowane zostały miejsca zbiórek darów. To Klub Seniora „Lawendowy Zakątek” w Morawach, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00; Urząd Gminy Gardeja, ul. Kwidzyńska 27, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00; Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gardei, ul. Kwidzyńska 36, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00; Ośrodek Zdrowia w Wandowie, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-13:00; Niepubliczne Przedszkole Gama w Kwidzynie przy ulicach Malborskiej 87 i Grunwaldzkiej 9 w Kwidzynie, od wtorku do piątku w godz. 8:00-16:30; Niepubliczne Przedszkole Gama w Rakowcu, ul. Polna 2, od wtorku do piątku w godz. 8:00-16:30; kwiaciarnia Finezja przy ul. Staszica 19a w Kwidzynie, od wtorku do piątku w godz. 8:00-17:00; Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Czarnem Dolnem, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:00; Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Wandowie, od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 15:00; Szkoła Podstawowa im. mjr. Jana Brzechwy w Cyganach, od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 15:00; Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Grubby w Otłowcu, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:00; Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Trumiejach, od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 15:00; Szkoła Podstawowa im. Obrońców Westerplatte w Gardei, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:00; Przedszkole w Gardei, ul. Młyńska 4, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:00. Tworzona jest baza miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy. Jak informuje Kazimierz Kwiatkowski, wójt gminy Gardeja, zgłoszenia i weryfikację miejsc zakwaterowania będzie dokonywał Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gardei. Osoby do kontaktu: Koordynator: Joanna Karwatowska – pracownik socjalny, Elżbieta Stawarz – Kierownik GOPS, Magdalena Czeszejko-Sochacka – zastępca kierownika GOPS, Grażyna Leśniak-Romanowska – starszy specjalista pracy socjalnej, Blandyna Godziebiewska – pracownik socjalny, Marzena Hapke – pracownik socjalny. W sprawie chęci ugoszczenia uchodźców można kontaktować się pod numerami telefonów: 55 275 14 21535 396 250 lub 531 000 903. Można także korzystać z poczty elektronicznej: gopsgardeja@poczta.fm.

Pomoc dla Ukrainy – gmina Ryjewo

Gminny Ośrodek Kultury w Ryjewie, Szkoła Podstawowa w Ryjewie oraz Szkoła Podstawowa w Straszewie organizują zbiórkę rzeczy, które przekazane zostaną potrzebującym na Ukrainie oraz obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli swoje schronienie w Polsce, w tym na terenie gminy. Jednocześnie osoby, które udzieliły na terenie gminy schronienia obywatelom Ukrainy, proszone są o zgłaszanie tego faktu do Urzędu Gminy w Ryjewie pod nr telefonu 55 277 42 70 wew. 21 lub wew. 29.

Plakat z informacjami kontaktowymi dla osób chcących gościć uchodźców z Ukrainy
Plakat z informacją o punkcie informacyjnym dla uchodźców z Ukrainy w języku polskim
Plakat z informacją o punkcie informacyjnym dla uchodźców z Ukrainy w języku ukraińskim