Zawodniczka na koniu

Mityng jazdy konnej wraca do Kwidzyna

Pomorski Mityng Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych, który odbędzie się w pod koniec maja w Kwidzynie, to jedna z kilkunastu tegorocznych imprez, których organizatorem jest pomorski oddział Olimpiad Specjalnych. Wśród planowanych imprez są Pomorski Turniej Piłki Koszykowej, Pomorski Turniej Bowlingowy, Pomorski Turniej Piłki Nożnej i Pomorski Mityng Lekkoatletyczny. Odbędą się także jubileuszowe regaty kajakowe.

– Każdego roku organizujemy kilkanaście różnych zawodów regionalnych, które są podsumowaniem rocznej pracy zawodników i trenerów, działających w klubach Olimpiad Specjalnych na terenie całego Pomorza. Uczestniczy w nich ponad 1200 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Chcę podkreślić, że dla wielu osób z niepełnosprawnością intelektualną to jedyna forma zorganizowanego spędzenia czasu wolnego – twierdzi mówi Ewa Detko-Traczyk, dyrektor Regionalny Olimpiad Specjalnych w województwie pomorskim.

Po rocznej przerwie organizacja Pomorskiego Mityngu Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych wraca do Kwidzyna. Oprócz zawodników z Pomorza w zawodach wezmą udział niepełnosprawni zawodnicy z Estonii. Zawody zaplanowano na 28 maja.

Zajęcia sportowe dla niepełnosprawnych, organizowane w ramach Olimpiad Specjalnych są wspierane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Organizacja zawodów to jednak nie wszystko, gdyż oddział jest organizatorem spotkań dla członków rodzin osób z niepełnosprawnością intelektualną. Spotkania odbywają się w ramach Program Rodzinnego , którego podstawowym celem jest aktywizacja rodziców, rodzeństwa oraz krewnych zawodników Olimpiad Specjalnych. Poza tym w niektórych przedszkolach wdrażamy jest program „Młodzi Sportowcy”. To innowacyjny program, w ramach którego organizowane są zabawy sportowe dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, pozwalające wprowadzać dzieci w świat sportu, zanim po ukończeniu ośmiu lat uzyskają prawo wzięcia udziału w zawodach Olimpiad Specjalnych. Program taki realizowany jest między innymi w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi w Kwidzynie.

Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska – Pomorskie z siedzibą w Kwidzynie, to organizacja działającą na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Zawodniczka na koniu