Goście podczas konferencji

Niemiecko-polska wymiana doświadczeń

Możliwość pomocy osobom niepełnosprawnym i seniorom w powiatach kwidzyńskim i Osterholz była tematem konferencji zorganizowanej w siedzibie kwidzyńskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach. Podczas konferencji osoby związane z pomocą społeczną, przedstawiły rozwiązania obowiązujące w Niemczech i Polsce, które mają między innymi zapobiegać tzw. wykluczeniu społecznemu seniorów i osób niepełnosprawnych.

Konferencja została dofinansowania ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Program spotkania przygotowali wspólnie przedstawiciele powiatów kwidzyńskiego i Osterholz, Rada Seniorów w Niemczech, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Kwidzynie, z siedzibą w Górkach, prowadzony przez kwidzyńską Fundację „Misericordia”.

W konferencji nie zabrakło przedstawicieli samorządu powiatu kwidzyńskiego, w tym Jerzy Śnieg, przewodniczący rady powiatu i Włodzimierz Dawidowski z zarządu powiatu. Konferencję poprowadził Bogdan Muchowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie. Goście z Osterholz to Gerda Urbrock, członek Powiatowej Rady Seniorów w Osterholz oraz przedstawicielka organizacji Lilienthaler Tafel, Hannelore Gottfried, członek Powiatowej Rady Seniorów w Osterholz i Ritterhude, Michael Rockstein, przedstawiciel Wydziału ds. Opieki Społecznej w Starostwie Powiatowym Osterholz, Olaf Bargemann, prezes Stowarzyszenia „Libenshilfe Osterholz”, Ernst Zimmermann, drugi przewodniczący Powiatowej Rady Seniorów w Osterholz i Walter Dammann, zajmujący się osobami niepełnosprawnymi w powiecie Osterholz.

Gości powitał Włodzimierz Dawidowski z zarządu powiatu kwidzyńskiego, który życzył wszystkim owocnych obrad.

– Z wielką przyjemnością uczestniczę w kolejnej konferencji, która daje nam możliwości wymiany doświadczeń, dotyczących problemów osób niepełnosprawnych i seniorów w zaprzyjaźnionych powiatach. Władze powiatu kwidzyńskiego przywiązują do tych kwestii wielką wagę – podkreślił Włodzimierz Dawidowski.

Michael Rockstein wyraził przekonanie, że wymiana doświadczeń działa w obie strony i wszyscy mogą się od siebie wiele nauczyć.

– W Niemczech przeprowadzana jest obecnie bardzo ważna reforma w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym. Ma to związek z przystąpieniem Niemiec do konwencji ONZ, dotyczącej praw osób niepełnosprawnych. Polska także przystąpiła do tej konwencji. Podstawą konwencji ONZ jest pełna integracja osób niepełnosprawnych i seniorów bez wykluczeń i podziałów. Na jej podstawie od stycznia 2017 roku powstała nowa federalna ustawa o integracji i partycypacji – powiedział Michael Rockstein.

Dodał, że najważniejsza zmiana polega na tym, że do każdej osoby niepełnosprawnej będzie podchodziło się indywidualnie.

– Zakres wsparcia będzie zależał od indywidualnych potrzeb i życzeń osoby niepełnosprawnej. Zależy nam na tym, żeby osoba, która potrzebuje wsparcia nie biegała od urzędu do urzędu, ale otrzymywała wsparcie w jednym miejscu – stwierdził Michael Rockstein.

Działalność organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych przedstawił Olaf Bargemann, prezes stowarzyszenia „Lebenshilfe Osterholz”. Z kolei Ernst Zimmermann, wiceprzewodniczący Powiatowej Rady Seniorów z powiatu Osterholz, omówił między innymi zmiany prawne w Niemczech, dotyczące pielęgnacji osób starszych i niepełnosprawnych. O aktywizacji osób niepełnosprawnych mówił Walter Dammann z powiatu Osterholz. Gerda Urbrock, członek Powiatowej Rady Seniorów w Osterholz, podsumowała dziesięć lat działalności rady. Hannelore Gottfried, przedstawicielka domu seniora „Bremer Heimstiftun”, zapoznała uczestników z funkcjonowaniem placówki. Podczas drugiego dnia konferencji role się odwróciły. Przedstawiciele organizacji i instytucji, zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym i wsparciem dla seniorów, przedstawili rozwiązania funkcjonujące w powiecie kwidzyńskim. Wiesława Gadzińska omówiła działania na rzecz osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie na przykładzie kwidzyńskiej Fundacji „Sapere Aude”. Wiesław Nowakowski, członek Pomorskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych, opowiedział o działaniach reprezentowanej przez siebie organizacji. Lidia Piotrowska, przewodnicząca Kwidzyńskiej Rady Seniorów przedstawiła dotychczasowe działania rady. „Joannici – z miłości do życia” – to prezentacja Krystyny Chodary, kierownika działu opiekuńczo-terapeutycznego Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie, w której przedstawiona została działalność charytatywna Zakonu w powiecie kwidzyńskim. Bogdan Muchowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie z siedzibą w Górkach, omówił funkcjonowanie placówki.

Podczas swojego czterodniowego pobytu w powiecie kwidzyńskim goście z Osterholz mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Stowarzyszenia 50+, której prezesem jest Ewa Stec oraz wziąć udział w Senioriadzie, organizowanej w ramach Dni Prabut, w której uczestniczyło ok. 200 osób z różnych organizacji działających w powiatach kwidzyńskim, malborskim i tczewskim. Seniorzy rywalizowali w takich konkurencjach, jak warcaby, rzut kaloszem czy zawodach strzeleckich. Przygotowali także prezentacje sceniczne, w tym piosenki, wiersze i scenki kabaretowe.

– Zarówno Senioriada w Prabutach jak i spotkania podczas konferencji pokazują jak ważna jest dyskusja i wymiana doświadczeń. Niemieccy seniorzy twierdzą, że wrócą do siebie z bagażem nowych doświadczeń i wrażeń. Już teraz planujemy kolejne projekty, które przybliżą zarówno Polakom jak i Niemcom działania na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych. To już drugie tego typu działanie i jak widać transfer wiedzy i wymiana doświadczeń pomiędzy seniorami z powiatów kwidzyńskiego i Osterholz są bardzo potrzebne – podsumowuje Anna Świątkowska ze Starostwa Powiatowego w Kwidzynie.

(jk)