Jeśli ktoś jest osobą niepełnosprawną, nie oznacza to, że nigdy w życiu nie osiągnie sukcesu. Dowodem na to jest fakt, że istnieje wiele słynnych osób niepełnosprawnych, które odniosły sukcesy m.in. w aktorstwie, muzyce i sporcie. Oto dziesięć takich osób.
Jan Mela – podróżnik, który w wieku 13 lat schował się przed deszczem w niezabezpieczonej stacji transformatorowej na placu zabaw w Malborku i został porażony prądem, przez co musiano amputować jego lewe podudzie i prawe przedramię. Mimo to w wieku 15 lat zdobył oba bieguny w ciągu jednego roku. Jest najmłodszą osobą i pierwszą osobą niepełnosprawną, która tego dokonała.
Monika Kuszyńska – piosenkarka, która jest sparaliżowana od pasa w dół na skutek wypadku samochodowego. Przez 10 lat była wokalistką zespołu Varius Manx, a obecnie jest artystką solową. W 2016 roku wystąpiła gościnnie w finale krajowych eliminacji do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. 1 czerwca 2017 r. wydała piosenkę „To taka miłość”, którą nagrała ze swoim mężem Jakubem Raczyńskim i zadedykowała ich synowi.
Natalia Partyka – polska tenisistka stołowa. Urodziła się bez prawego przedramienia, ale nie przeszkodziło to w jej karierze sportowej. Zdobyła złote medale w Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach (2004 rok), Pekinie (2008 rok), Londynie (2012 rok) i Rio de Janeiro (2016 rok). W mistrzostwach świata w tenisie stołowym zdobyła cztery złote i jeden srebrny medal. Rywalizuje z zawodniczkami zarówno pełnosprawnymi, jak i niepełnosprawnymi.
Piotr Swend – aktor z zespołem Downa znany z roli Maćka z serialu „Klan”. Od 2005 roku występuje również w założonym przez Justynę Sobczyk Teatrze 21 – warszawskim zespole teatralnym, w którym występują aktorzy z zespołem Downa i autyzmem.
Stephen Hawking – brytyjski astrofizyk, kosmolog i fizyk teoretyczny. Gdy miał 21 lat, zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne, które z czasem doprowadziło u niego do prawie całkowitego paraliżu i utraty mowy. Lekarze stwierdzili wówczas, że zostały mu tylko dwa lata życia, a mimo to dożył aż 76 lat. Poruszał się na wózku inwalidzkim i komunikował się przy użyciu syntezatora mowy w komputerze podłączonym do jego wózka. Formułował teorie na temat czarnych dziur i Wielkiego Wybuchu. Mimo swojej niepełnosprawności uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia, a także wydał kilkanaście książek i publikacji naukowych. Zmarł 14 marca 2018 roku.
Nick Vujicic – urodzony w Australii ewangelizator i mówca motywacyjny. Urodził się z rzadkim zespołem tetra-amelia, czyli brakiem kończyn. Prowadzi wykłady na temat niepełnosprawności, motywacji i wiary w Boga na całym świecie. W 2012 roku ożenił się z Japonką Kanae Miyaharą z którą ma czworo dzieci.
Ludwig van Beethoven – jeden z najsłynniejszych kompozytorów i pianistów na świecie. Od 25. roku życia zaczął tracić słuch i w końcu stał się całkowicie głuchy. Mimo to nie przestał tworzyć. Stworzył wiele dzieł, w tym 9 symfonii, 9 koncertów i 16 kwartetów smyczkowych. Żył w latach 1770-1827.
Peter Dinklage – amerykański aktor i producent, który cierpi na karłowatość – ma jedynie 135 cm wzrostu. Jest znany z roli Tyriona Lannistera w serialu „Gra o tron”. Wystąpił też w kilkunastu filmach i jest aktorem głosowym w serialach animowanych i grach komputerowych. Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia.
Roy Frank Mitte III – amerykański aktor znany z roli Waltera White’a Jr. w serialu „Breaking Bad”. Tak jak odgrywana przez niego postać, cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. W wieku dziecięcym korzystał z szyn ortopedycznych i poruszał się o kulach, lecz dzięki ćwiczeniom fizycznym i uprawianiu sportu jako nastolatek nie potrzebował już tych pomocy. Jest ambasadorem fundacji United Cerebral Palsy, która jest międzynarodową organizacją non-profit działającą na rzecz osób z mózgowym porażeniem dziecięcym i innymi niepełnosprawnościami.
Stevie Wonder (właśc. Stevland Hardaway Morris) – amerykański piosenkarz soulowy, kompozytor, producent i multiinstrumentalista. Urodził się jako wcześniak i z powodu błędu lekarzy na skutek podania nadmiernej ilości tlenu w inkubatorze stracił wzrok. Mimo to napisał wiele piosenek, a jego nagrania sprzedały się w liczbie ponad 100 milionów płyt. Zdobył 25 Nagród Grammy, w tym specjalną Nagrodę Grammy za całokształt twórczości przyznawaną wykonawcom, którzy w trakcie swojego życia mieli wybitny wkład na polu nagrywania muzyki.
Przemysław Rutkowski