Dziecko – to jutro. Jedno słońce nam przyświeca – po takim hasłem odbył się w kwidzyńskim teatrze charytatywny koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą Jagody Wyrwińskiej, zorganizowany z okazji Dnia Dziecka i Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Jego organizatorzy to Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie i Fundacja „Serce” im. Janusza Korczaka w Sopocie.
Widownię oprócz dzieci i młodzieży z rodzin zastępczych wypełnili wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych. W koncercie udział wzięli także przedstawiciele władz lokalnych, w tym Jerzy Godzik, starosta kwidzyński, Włodzimierz Dawidowski z zarządu powiatu, Roman Bera, wiceburmistrz miasta i Kazimierz Gorlewicz, przewodniczący rady miejskiej w Kwidzynie. Nie zabrakło także przedstawicieli placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz Powiatowego Centrum pomocy Rodzinie w Kwidzynie, w tym Renaty Majdy, kierownika PCPR. Do Kwidzyna przyjechała Urszula Burtowicz-Kulesza, kierująca Fundacją „Serce” im. Janusza Korczaka w Sopocie.
Życzenia z okazji Dnia Dziecka i Dnia Rodzicielstwa Zastępczego złożył wszystkim starosta Jerzy Godzik.
– W 2006 roku sejm uchwalił, że 30 maja jest Dniem Rodzicielstwa Zastępczego. Oficjalnie to są rodziny zastępcze, ale uważam, że nieoficjalnie to po prostu rodziny. Od czasu do czasu wychodzę na scenę i z okazji Dnia Strażaka czy Dnia Policji wszystkim służbom dziękuję za ich oddanie i profesjonalizm. Wy musicie mieć coś więcej, musicie mieć po prostu miłość, którą przekazujecie innym – podkreślił Jerzy Godzik.
Urszula Burtowicz-Kulesza, kierująca Fundacją „Serce” im. Janusza Korczaka w Sopocie, podkreśla, że koncerty dla dzieci i rodzin zastępczych to już wieloletnia tradycja.
– „Dziecko – to jutro. Jedno słońce nam przyświeca”, to piękne słowa Janusza Korczaka. Koncert dedykowany jest przez Polską Filharmonię Kameralną Sopot dzieciom i rodzicom. To już nasza tradycja, że koncert odbywa się podczas Dnia Dziecka i Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Z orkiestrą współpracujemy od wielu lat. Koncerty i ta piękna muzyka płyną przez całe województwo – powiedziała Urszula Burtowicz-Kulesza.
To już druga impreza, którą wspólnie zorganizowały Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Fundacja „Serce”.
– Pierwsza była imprezą noworoczną. Wręczyliśmy wówczas ok. 270 paczek dzieciom z pieczy zastępczej z powiatu kwidzyńskiego, ale też ufundowaliśmy podnośnik i specjalną matę masującą dla dziewczynki z rodziny zastępczej. Jeśli chodzi o koncerty z okazji Dnia Dziecka i Dnia Rodzicielstwa zastępczego jesteśmy ich współorganizatorem od wielu lat. Od 2009 roku współpracujemy z Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Koncerty odbywały się najpierw w Trójmieście, a obecnie organizujemy je wspólnie z samorządami w powiatach. W ubiegłym roku koncert odbył się w powiecie kartuskim, a w tym w powiecie kwidzyńskim. Bardzo się cieszymy, bo to wielkie wydarzenie dla dzieci i rodziców oraz wiele fajnych artystycznych przeżyć – powiedziała Urszula Burtowicz-Kulesza.
Dodała, że odbiór koncertów przez dzieci i rodziców jest wspaniały.
– Orkiestra potrafi współpracować z dziećmi i młodzieżą, często prosi ich na scenę. Wiele dzieci z rodzinnej pieczy zastępczej po raz pierwszy może przyjść do sali koncertowej i uczestniczyć w koncercie. To bardzo ważne, aby dzieci mogły bywać w takich miejscach i słuchać muzyki. Być może niektóre dzieci zarażone zostaną muzycznym bakcylem. Wiele z nich jest bardzo utalentowanych i dla nich taki koncert jest ogromnym przeżyciem. Koncert to także bardzo duże przeżycie dla dzieci niepełnosprawnych – stwierdziła Urszula Burtowicz-Kulesza.
W koncercie, oprócz dzieci i rodziców zastępczych z powiatu kwidzyńskiego, uczestniczyli także podopieczni Fundacji „Serce” im. Janusza Korczaka oraz wychowankowie z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Orkiestra przygotowała prawdziwą muzyczną ucztę. Nie brakowało znanych autorów i ich dzieł, jak chociażby Cztery pory roku Antonio Vivaldiego. Była także między innymi muzyka filmowa Hansa Zimmera z filmu Król Lew. Imprezę poprowadził Krzysztof Dąbrowski.
Polska Filharmonia Kameralna Sopot powstała w lutym 1982 roku. Twórcą orkiestry smyczkowej był Wojciech Rajski. Orkiestra koncertowała na całym świecie, między innymi w Filharmonii Berlińskiej, Cité de La Musique w Paryżu, Musikverein w Wiedniu oraz Concertgebouw w Amsterdamie. Koncertowała też w Stanach Zjednoczonych, w tym w J. F. Kennedy Center w Waszyngtonie i Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Na trasie koncertowej orkiestry nie zabrakło Chin i Japonii. Ma na swoim koncie ponad 60 nagranych płyt. Mimo napiętego grafiku muzycy znajdują czas na charytatywną działalność, koncertując dla dzieci i młodzieży z rodzin zastępczych.
(jk)